Çileğin yapraklarını kaynatır balla karıştırıp bir bardak içerseniz o sorun biter

Çileğin yapraklarını kaynatır balla karıştırıp bir bardak içerseniz o sorun biter

Çilek Meyvesinin yaprakları büyük bir mucize çıktı. Etkileri şaşırtıyor. Deneyince faydasını görecek arkadaşlarınıza önereceksiniz:

Çilek Yetiştirilmesi en kolay meyvelerden. Toprakta yetişen çileği toplamakta oldukça basit. Ama genelde satıcılar çileğin yapraklarını değil sadece kendisini toplamaya özen gösterirler.

Kimi satıcıda ise çilek yapraklarıyla birlikte satılır. Evde biz ise çilekleri yerken veya çilek reçeli yaparken yapraklarını ayıklar bizzat meyvesini tüketiriz. Oysa Çileğin yapraklarında da şaşırtan bir fayda ortaya çıktı.

Şimdi sizlere vereceğimiz bilgilerde çileğin yapraklarının da faydalarını öğrenecek şaşırtıcı etkilerinin farkında olarak arkadaşlarınıza sizlerde bu bilgileri ileteceksiniz. İşte herkesin bilmesi gereken o mucize

Genel Olarak Bakıldığında Çileğin Faydalarını Sıralayacak olursak Ulusalpost.com tarafından yapılan derlemede şu bilgiler karşımıza çıkıyor.

Sakinleştirici etkisiyle bilinen Çilek gerçekten yaz meyveleri arasında en sevilen meyvelerden.

Kanı temizleyen Çilek Diş etlerini güçlendiren ve ağız kokusuna karşı keskin bir silah olarak bilinir.

Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelen çilek aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Hastalıklara karşı bizi korur ve sindirim sistemimizin düzenli çalışmasını sağlar.

Böylesine faydalı olan çileğin yaprakları da oldukça faydalı çıktı. Peki Çileğin başlıca faydaları böyle iken yapraklarının mucizesi ne olabilir diyorsanız işte o bilgiler

Çilek Yaprağının Faydaları

+ Çilek yaprağı bağırsak ilthabı. bağırsak kurtları , bağırsak gazları ve kabızlığa karşı etkilidir

+ İyi bir idrar söktürücüdür. ödemin atılmasına yardımcı olur

+ Tansiyon yüksekliğini engelliyor.

+ Karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarına fayda sağlar

+ Strese karşı faydalıdır. aynı zamanda uykusuzluğa da iyi gelir


ÖNERİLEN TARİF: Çilek yaprağı nasıl kullanılır? Çilek yaprağını yeşil ya da kuru kullanabilirsiniz.

Yeşil kullanmak isterseniz sıcak suyla yıkadıktan sonra kaynayan suya birkaç yaprak atıp 5 dakika demlendikten sonra içebilirsiniz.


Kuru tercih ederseniz 300 gram kadar kuru çilek yaprağını bir gece suda bekletin. 5 bardak suya çilek yapraklarını atın. 15-20 dakika kadar kaynattıktan sonra balla tatlandırarak için.


Ağız yarası tedavisinde kullanmak için çilek yaprağıyla yaptığınız çayla gargara yapın. Bu alternatif yöntemi uygulamadan önce doktorunuza danışabilirsiniz. Bilgiler Sözcü gazetesi internet sitesinde yayınlanmış olup tamamen öneri amaçlıdır.

Hoşunuza Gittiyse Çilekle ilgili bu bilgiler sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların faydalanmasını sağlayabilirsiniz.