Ciltte Erken Yaşlanmayı Önlemek İçin Bu 5 Şeyden Uzak Durun!

Herkesin korkulu rüyası yaşlanmaktır. Ama elbette her ne kadar sağlıklı bir yaşam sürsek ve cilt bakımımıza dikkat etsek de yaşlanmak kaçınılmaz ancak geciktirmek mümkün. Ciltte erken yaşlanmaya neden olan bu beş şeyden uzak durun!

Ciltte Erken Yaşlanmayı Önlemek İçin Bu 5 Şeyden Uzak Durun!
Yayınlanma Tarihi : 14 Aralık 2020 22:17

Her ne kadar istemesek de; hepimiz bir gün yaşlanacağız. Ancak yaşlanacağız diye de kendimizden ve bakımımızdan taviz vermememiz gerekiyor.

Yaşımız ilerlese bile; yapacağımız doğal bakım maskeleri ve bunun yanı sıra sağlıklı yaşama uygun olan adımlarla birlikte daha genç ve dinamik görünmemiz mümkün. Düşünce ve yaşam tarzı da yine cildin erken yaşlanıp yaşlanmaması konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Her ne kadar estetik yaptırıp cildinizi gerdirseniz bile; cildin doğal görüntüsü ortadan kaybolur ve jest-mimiklerinizde değişiklikler meydana gelir.

Yaşlanmayı engelleyemeyeceğimiz bir gerçek olsa da; dikkat edeceğimiz noktalar ve yapacağımız doğru düzenlemelerle birlikte bu süreci yavaşlatabiliriz. Yaşımız ilerlese bile, bu adımlara dikkat ederek; olduğumuzdan daha genç ve dinamik de görünebiliriz.

Cildinizin erken yaşlanmasına neden olan faktörleri sizlere açıklayacağımız bu yazı sayesinde; bu noktaları dikkat edip tersini uygulayarak siz de cildinizin erken yaşlanmasını geciktirebilirsiniz.

Bunlara Dikkat Edin

  • Hayata karşı mutlaka pozitif bir tutum sergilemek gerekiyor. Zira karamsar olanların ve olaylara bu şekilde yaklaşanların daha yaşlı göründükleri bir gerçek. Eğer sürekli bir karamsarlık içerisinde olursanız; bu durum yüz ifadenize de yansır ve cildinizin erken yaşlanmasına neden olur.
  • Çağımızın sorunu olan stres; cildin erken yaşlanmasındaki en önemli faktörlerin başında geliyor. Cildin erken yaşlanmasının yanı sıra; kronik hastalıkların açığa çıkmasında da stres büyük bir rol oynuyor ve çalışma hayatınızı da bu şekilde olumsuz etkiliyor.
  • Çevrenizdeki olumsuz koşullar, cildin erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Sigara dumanı, güneş ışınları, kuru ve soğuk hava; cildin erkenden yaşlanmasına ve kırışıkların açığa çıkmasına temin hazırlamaktadır. Bu yüzden olabildiğince bu tür ortamlardan uzak durmalı ya da tedbir almalısınız.
  • Cildin kolajen dengesini adeta alt-üst eden alkol tüketimi de; tıpkı sigara gibi cildin erken yaşta kötü bir görünüme kavuşmasına neden oluyor.
  • Yanlış beslenme ve düzensiz uyku; cildin zamanla zayıf düşmesine ve erken yaşlanmasına sebep olan faktörlerin başında geliyor. Yağlı, şekerli gıdalar, fast food tarzı besinler; yanlış beslenme noktasında ilk sırada yer alıyor.