Ciltteki Bu Belirtiler O Hastalığın Habercisi Olabilir... Türkiye'de Her Yıl İki Yüz Bin Kişinin Ölüm Nedeni...

Ciltteki Bu Belirtiler O Hastalığın Habercisi Olabilir... Türkiye'de Her Yıl İki Yüz Bin Kişinin Ölüm Nedeni...

Türkiye'de her sene ortalama iki yüz bin insanın canını alan o hastalığa karşı bilinçlenmek gerekiyor. Ciltte bu etkiler görüldüğünde mutlaka doktora görünün. İşte ciltte kendini belli eden o hastalık...

Kalp hastalıkları şakaya gelmez. Her yıl 200 bin kişi, kalplerinde yaşadıkları problemler neticesinde hayatını kaybediyor. Türkiye gibi dünyada da pek çok kişi kalp hastalıklarından muzdaripken erken teşhis ya da belirtiler hakkında bilinçlenmek gerekiyor.

Örneğin yüzdeki aşırı kızarıklık hali kalp kapakçığı rahatsızlıklarına işarettir. Kalp kapaklarındaki rahatsızlıklar özellikle mitral kapak darlıklarında gerçekleşir ve yüz kızarıklığı da hastalığın ilerlemiş olabileceğine işarettir.

Damarlar İnceldiği İçin Kıllarda Azalma Görülüyor

Bacaklardaki damarlarda da kalp rahatsızlıkları kendilerini belli ederler. Ateroskleroz rahatsızlığı olanların bacaklarındaki kıllarda azalma gözlemlenebilir. Çünkü bacaklara giden damarlarda darlık ve tıkanmalara neden olan hastalık, kan akışını azalttığı gibi bacaklardaki kılları da dökebiliyor. 

Dudakların morarması doğuştan gelen kalp rahatsızlıklarına işarettir. Dudak bölgesinde bebeklikte ağlamakla görülen yaşlılıkta da efor sonucunda ortaya çıkan dudaklardaki morlaşmaların sebebi ise kirli ile temiz kanın birbiriyle karışmasıdır.

Saçların dökülmesini hafife almayın. Saçların dökülmesinin altında yatan sebep bu bölgeye besin sağlayan ince damarların zayıflaması ile ortaya çıkmış olabilir. 

Kalbi korumak için ne yapmalı?

Kalbi korumak adına çok fazla doymuş ya tüketmemek gerekiyor. mutlaka  bol bol egzersiz yapıp yeterli su içmek gerekiyor. Diğer yandan yenilen her şeye özen göstermek gerekiyor. 

Balıkları tüketin

Özellikle kalp dostu gıdaları tüketmek gerekiyor. Bunların başında da yağlı balıklar ve bazı tohumlar geliyor. İçerisinde bol bol Omega 3 barındıran yağlı balıklar, düzenli tüketildiğinde kalbi koruyor. Kalbi koruyan diğer bir besin ise yağlı tohumlardır. Yağlı tohumlar lif ve sağlıklı yağ asitleri barındırmaktadır. 

Üzüme benzeyen meyveler de kalbin dostudur. Örneğin böğürtlen, içerdiği antioksidanlar ile kalp dostudur. 

Doğru tüketildiğinde harika bir besine dönen patates de kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmakta ve potasyum sağlar.