Ciltteki Koyu Lekeleri Beş Günde Geçiren Maske Tarifi! koyu Sivilce Lekeleriniz Varsa...

Ciltteki Koyu Lekeleri Beş Günde Geçiren Maske Tarifi! koyu Sivilce Lekeleriniz Varsa...

Ciltte kendini gösteren koyu renkli sivilce lekelerini geçirmek için bu maskeyi mutlaka uygulayın. Çok kısa sürede etki eden bu maskenin kalıcılığını sağlamak için ise dikkat edilmesi gerekenler var...

Özellikle yüz bölgesi aknelenmenin en fazla görüldüğü ve kişileri en fazla rahatsız eden yerdir. Yüzde çıkan sivilceler, zamanla yerini büyük koyu renkli lekelere bırakırlar. Ciltte görülen bir problem nedeniyle de bu sivilce izleri bir türlü geçmez. Hatta hassas ciltliler için en ufak bir sivilce lekesinin bile kendi kendine geçmesi altı ay ile bir seneyi bulabilir. 

Bu hatalara dikkat

Bu sivilce izlerini tetikleyen en büyük durum ise gün içerisinde yapılan yanlışlardır. Örneğin sivilce çıktığında zaten onu sıkıyorsanız, tırnağınız ile birlikte cildinize büyük bir zarar vermiş oluyorsunuz zaten. Sonrasında ise sürekli olarak cildi temizleyip bakım yapmamak, gün içerisinde güneşten hiç korunmamak ve düzenli olarak güneş kremi sürmemek de bu lekelerin kalıcı olmasında büyük bir etkendir.

Yedikleriniz de etkiliyor

İlk olarak yiyecek içeceğe dikkat etmek gerekiyor. Örneğin; gün içerisinde yağlı gıdalar tüketiyorsanız zaten sivilcelerin geçmesini beklemeyin. Cildinizi besleyecek, yenilecek gıdalar tercih edin. Meyve ve sebzelerin hemen hemen hepsi cilde fayda sağlar. Özellikle bol lifli, karoten içeren ve sulu meyveler cildi temizlemeye yardımcı olur. Gün içerisinde bu nedenle mutlaka elma gibi bir meyve tüketin. Su içmeye de dikkat ederken bol şekerli ya da unlu gıdalardan uzak durun. 

Gece bakım ürünlerine dikkat

Gün içerisinde güneş kremi kullanmaya devam ederken, ciltte maske ya da bakım ürünü bırakmayın. Hele ki dermatolog gece bakım ürünü verdiyse, bunlardan cildinizde kalıntı kalmamalı. Diğer yandan cilde limon gibi bir asit sürüldüğünde de güneşe çıkılmamalı çünkü limon da karartma etkisi göstermektedir. Doğal yollardan cilde etki edecek bazı gıdalar da mevcuttur. Cilt lekelerini geçiren maske tarifine bakalım.

Beş günde lekeleri geçiren bakım maskesi tarifi
 
Bir adet patates ve bir tane de limona ihtiyacımız var. Patatesi soyup yıkadıktan sonra keserek blendera atıp parçalayın. Ardından suyunu süzerek içerisinde yarım limonun suyunu dökün. 

Bu karışımı da temiz olan yüzünüze pamuk yardımı ile uygulayın. Sürdükten sonra on dakika bekletin ve on dakikanın sonunda su ile durulayın. Maskeyi haftada ne fazla bir kez yapın.