Çinli bilim insanları Koronavirüs itirafıyla yeri yerinden oynattı! İşte gerçekler

Çinli bilim insanları Koronavirüs itirafıyla yeri yerinden oynattı! İşte gerçekler

Çinli bilim insanlarının korkutan açıklamaları İngiliz Daily Mail gazetesinde yer aldı. ABD Dışişleri Bakanı da olaya müdahil oldu. Mike Pompeo da araştırmaları desteklerken Çinli bilim insanlarının açıklamaları şok etkisi yarattı...

İngiliz gazetesi yazdı, bütün dünya şok geçirdi. Vuhanlı bilim insanları itiraf etti: "2017 senesinde bizi yarasalar ısırdı!"

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan bir habere göre 2017 yılında Çin'in Vuhan şehrinde bulunan bir viroloji laboratuvarında araştırmalar yürüten bilim insanları, virüs bulaşan yarasaların bulunduğu mağaraya numune toplamak için gitti. Ancak numune topladıkları esnada yarasaların onları ısırdığını itiraf eden bilim insanı, yarasanın dişlerinin lastik eldivenden iğne gibi derisine geçtiğini bildirdi. Ancak Çin'in resmi tezinde belirtilene göre koronavirüs ilk olarak Çin'de bulunan gıda pazarında ortaya çıkmıştı.

Şuanda Dünya Sağlık Örgütü'nden 10 kişilik bir uzman ekip Vuhan'da araştırma yürütüyor.

ABD'li Bakan Pompeo iddialara boğdu

Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da açıklamalarda bulunmuştu. Pompeo, Vuhan Viroloji Enstitüsü’nde bulunan araştırmacılarla ilgili olarak 2019 yılının son günlerinde korona virüs nedeniyle hastalandığı iddiaları ortaya atılan yeni bir istihbarat raporunu işaret etti. Pompeo'ya göre Çin'e giden on kişilik Dünya Sağlık Örgütü ekibinin, korona virüsün bir laboratuvardan çıkmış olma ihtimalini kapsamlı bir şekilde araştırmalı. 

Aynı hastalık bir laboratuvarda ortaya çıktı

Pompeo'ya göre Çin'deki standartların altında kalan laboratuvarların tüm dünyayı enfekte ettiği bir geçmişi var. Amerikan istihbaratlarının edindiği yeni bilgilere göre ise Vuhan'da yer alan laboratuvarda görev yapan araştırmacıların 2019 senesinde sonbahar aylarında covid-19 ile benzer semptomlara sahip olan bir hastalığa yakalandıkları öne sürüldü. Pompeo, bu iddiaları öne sürerek Çin'in bir şeyler gizlediğini dile getirdi. Pombeo, Çin'in bu gizlenen bilgilerin dünyada yayılmış olan ölümcül virüs ve sonrasında gelebilecek olandan korunmak adına önemli bilgileri sakladığını iddia etti.

Orduyla gizli ilişkisi var

Pompeo'nun ABD istihbaratının elde ettiğini öne sürdüğü bilgilere göre, hem Çin laboratuvarında hem de Çin ordusu ile gizli bağlantısı olan bir virüsün korona virüs ile genetik olarak yüzde doksan altı nokta iki oranında benzerlik taşıdığı ortaya kondu.

İlgili Haberler