Çinli doktordan korkutan Türkiye uyarısı! Bu etleri Sakın yemeyin

Et tüketimiyle ilgili çarpıcı bir haber yayınlandı. Üstelik uyarıyı yapan ise Çinli doktordu. Haber bir anda gündeme oturdu

Çinli doktordan korkutan Türkiye uyarısı! Bu etleri Sakın yemeyin
Yayınlanma Tarihi : 08 Ocak 2021 21:07

Et hemen hemen herkesin sevdiği bir lezzettir. En güzel yemekler etli olan yemeklerdir. Kültürümüzde de çok fazla etli tarif bulunmaktadır.

Ancak uzmanların et konusunda önemli uyarılar var. Uzmanların et konusundaki uyarıları elbette gereğinden fazla et tüketmemizle ilgilidir.

Ancak ÇİNLİ bir uzmanın yaptığı et uyarısı gözlerden kaçmadı. Peki hangi etleri yememeliyiz? Çinli Uzmanın iddiası ortalığı karıştıracak türden. Çinli Uzmanın özellikle bu uyarısının Türkiye'yi ilgilendirmesi ise olayı başka bir şekilden değerlendirmemize neden oluyor.

Çok sayıda uzman bu görüşe destek verirken çok sayıda uzman ise eleştirdi. İşte uzmanları bile ikiye bölen Uzmanın Et açıklaması bakın hangi tür etleri yemememiz gerekiyormuş. Şaşırtıcı bilgiler var

İlk olarak Çin'de görülen ve erken tedavi yöntemiyle büyük bir salgında önlem almayı başarabilen Çinli uzmanlardan uyarı geldi. Prof. Dr. Wang Yuguang özellikle dana ve koyun eti ile zor sindirilen yağlı yemeklerden uzak durulması gerektiğini söylüyor.

Beijing Çin Tıbbı Hastanesi Solunum Bölümü Başkanı ve Akciğer Hastalıkları Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Wang Yuguang vatanadaşlara önemli uyarılarda bulundu. Yuguang'a göre SARS'a göre bulaşma gücünün daha kuvvetli, yayılma hızının daha yüksek olduğu COVID-19, oldukça tehlikeli bir noktaya ulaşabilir.

Salgın döneminde "erken tanı, erken teşhis, erken karantina ve erken tedavi" ilkesini benimsediklerini dile getiren doktor, kabin hastaneleri sayesinde virüsün farklı bölgelere yayılmadan kontrol altına alınabileceğini söylüyor.

"Bu hastalık çok bulaşıcı, sağlık personeli sıkı önlem almaya önem vermeli. Gençler ise insanlarla az temasta bulunarak, mümkün olduğunca evde kalarak, maske takarak ve sık sık ellerini yıkayarak virüsten korunabilirler."

COVID-19'a Karşı Altın Değerinde Tavsiyeler

Son olarak vatandaşların önlem almak için ne yapabileceklerinden bahseden Prof. Dr. Wang Yuguang, erken teşhis ve erken tedavi sayesinde salgın oranının düşük tutulabileceğini aktardı. İşte doktorun altın değerinde tavsiyeleri:

"Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli beslenme, iyi dinlenme, iyi uyku ve paniğe kapılmamak önemli. Çin tıbbına göre Covid-19 virüsünün özelliği "nemli patojen", bu nedenle beslenme konusunda dana eti, koyun eti ve zor sindirilen yağlı yemekleri daha az yemelisiniz. Bu yemekler nemli patojene yol açıyor.".