Çıtır Çıtır Dibi Tutmuş Anne Usulü Domatesli Pilav Tarifi

Çıtır Çıtır Dibi Tutmuş Anne Usulü Domatesli Pilav Tarifi

Domatesli pilavın en lezzetli hali olan anne usulü nefis domatesli pilav tarifi! Leziz domates sosu ile beraber tane tane ayrılan hem yumuşak hem de kıtır kalmış pirincin tadını beğenmeyecek kimse yok...

Domatesli ya da ketçaplı pilav biraz eski de olsa herkesin nostalji pilavlarındandır. Hem kolay yapımı hem de tatlı tadı ile bağımlılık yapan lokum gibi bir pilav. Zeytinyağlı ve tel tel ayrılan biraz da dibine tutup kıtırlaşmış domatesli pilavın yanında en güzel gidecek olan şey ise bir bardak ayran ve bir de salata... İşte tüm püf noktaları ile domatesli pilav tarifi...

Anne Usulü Dibi Tutmuş Domatesli Pilav Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemelerin Listesi

Nefis pilav için bir buçuk su bardağı kadar pirinci kenara ayıralım. Pirinç pilavı yapmak için doğru pirinci seçmek gerekiyor. Bu nedenle bu tarif için baldo pirinci tercih etmek daha doğru olacaktır. Ancak eğer bu pirinçten evinizde yoksa eklediğiniz suya biraz dikkat edin. Yasemin gibi ince pirinçler için biraz daha az su gerekebilir.

İki buçuk ya da biraz daha az kaynamış su ilave edeceğiz. Pilav suya tadını veren önemli bir malzemedir. Bu nedenle musluktan akan kireçli suyu kullanmamaya gayret gösterin. İçme suyu ile çok daha lezzetli olacaktır.

Sos için iki tane büyük ya da orta boylar arasında domates kullanacağız. Domatesin lezzetli olup olmadığını anlamak için tepesini koklamak yeterli. Günümüzde lezzetli domates pek kalmasa da kokusu hoş olan domatesler daha lezzetli oluyor.

İki çorba kaşığı kadar tereyağı ile beraber  üç ya da dört çorba kaşığı oranında zeytinyağı ve biraz da tuz ile karabiber lazım olacak.

Anne Usulü Dibi Tutmuş Domatesli Pilav Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda tencereye zeytinyağını ekleyelim ve ısındığında da yıkayıp rendelediğimiz leziz domatesleri boşaltalım. Sonrasında sularını çekene kadar karıştıra karıştıra pişirelim ki yapışmasınlar. Ardından da su ile tuzu ekleyip sosumuzu karıştıralım. Kaynayana kadar da bol suda ıslanmış pirinçleri süzüp suyun altına tuttuktan sonra tencereye alalım.

Su tekrar kaynadığında da kapağını kapatalım. Ardından ocağın ateşini en kısık dereceye getirelim. Ufak bir tavada erittiğimiz tereyağına son anda karabiber ekleyip biraz karıştıralım. Sonrasında da pişmek üzere olan pilavın üzerine gezdirelim. Biraz karıştırıp kapağı tekrar kapatalım.

Dibinin tutması için de biraz bekleyelim ancak kontrol edelim. Dilerseniz büyük bir yanmaz tavada da yapabilirsiniz bu şekilde çok daha kolay dibi tutacaktır. Ardından servis edebiliriz. Afiyet olsun.

En Yeniler