Çıtır Çıtır Olması için Hamsi tavanın püf noktaları bundan bir tutam ekleyin daha iyi pişiyor

Çıtır Çıtır Olması için Hamsi tavanın püf noktaları bundan bir tutam ekleyin daha iyi pişiyor

Hamsi mevsimi geldi çattı. Kış boyu en sevilen balıklardan olan hamsiyi pişirmek marifet istiyor. Hamsi tava yapmanın püf noktalarını sizlerle paylaşacağız.

Hamsi en çok sevdiğimiz bir balık türü. Hem ucuz hem lezzetli olması nedeniyle sofralarımıza bolca giriyor.

Hamsi kışın çok fazla tüketildiğinden genelde ister akşam yemeğinde ister öğle yemeğinde yenilen bir balık.

Karadenizde hamsiden pilav yaparlar hatta hamsiden turşu bile yaparlar.

Hamsinin işte değişik bir çok kullanım alanları bulunmaktadır.

Hamsiyi lezzetli bir şekilde pişirmek ve çıtır çıtır olmasını sağlamak ise çok kolay. Sizlere senelerdir uygulamış olduğum tariften bahsedeceğim. Bu tarifi uygulayarak sizlerde lezzetli ve çıtır çıtır hamsiler yapabileceksiniz.

Arkadaşlarınızla hamsinin püf noktalarını paylaşarak onlarında yararlanmasını sağlayabilirsiniz! İşte lezzetli hamsi tava yapmanın yolları..

- Hamsiler öncelikle iyi bir şekilde karın bölgelerinden el yordamıyla temizleniyor. Temizlenmiş hamsileri bol suda ve tek tek yıkanıyor.

Daha sonra bir süzgece alınarak tuzlandıktan sonra suyunun süzülmesi bekleniyor. - Mutfak tezgahının üzerine temiz bir kağıt serip, süzgeçte süzülen balıkların iyice sularını çekmesi için kağıt üzerine alınıyor.

- Yine tezgah üzerine serdiğiniz başka bir kağıt üzerine bir bardak kadar mısır unu koyuluyor. - Hamsiler teker teker mısır ununa bulunuyor. Dilerseniz bu aşamada unun içine baharat yada tuz ilavesi de yapılabiliyor.

- Çok geniş olmayan balık tavasına yarım çay bardağını geçecek kadar ayçiçek yağı dökülüyor. Yağ kızdıktan sonra ocağın altını kapatıp hamsileri tavaya kuyrukları ortada kalacak şekilde diziliyor. Bu dizilişte hamsilerin birbirine değerek sıkışması gerekiyor.

Daha sonra ocağın altını yeniden yakılarak hamsiler pişiriliyor. Eğer hamsileri dizerken bir yandan da ocağın altı açık kalırsa ilk dizdikleriniz pişecek, son olarak tavaya koyduklarınız ise çiğ kalacaktır. Bu nedenle ocağın altının kapalı olması gerekiyor.

- Hamsi tavayı kısık ateşte yapmaya özen göstermek gerekiyor. Hamsilerin altta kalan kısımlarının kızarıp kızarmadığını kontrol etmek için,üst kısımlarının renginin hafifçe değişmesini ve kuyruklarının da hafifçe çıtır olmasını bekleniyor.

- Tüm hamsileri aynı anda çevirebilmek için tavanın boyutuna göre düz bir kapak kullanarak,kapağı hamsilerin üzerine kapatarak çevirmek gerekiyor. Tüm hamsileri kapağın üzerine alıp, pişmemiş tarafını tavaya koyunuz. Bu sırada tavadaki yağın boşaltılması ve sonradan yeniden üzerine eklenmesi gerekiyor.

- Kısık ateşte hamsilerin pişmeyen yüzeylerini de kızarttıktan sonra, servis tabağına alarak sıcak sıcak servis yapılıyor. Kızaran hamsilerin yağını süzmek için havlu kağıt üzerine alarak fazla yağından arınabiliyor.

Evet çıtır çıtır hamsiyi sizde böyle yapabilirsiniz! Eğer tarif hoşunuza gittiyse mutlaka deneyin ve arkadaşlarınızla paylaşın

Daha bugün bu tarifi tekrar denedim ve lezzetine doyum olmadı