Çıtır çıtır tadı ile bir şifa deposu! Ev yapımı Selanik Gevreği tarifi

Çıtır çıtır tadı ile bir şifa deposu! Ev yapımı Selanik Gevreği tarifi

İçinde pek çok kuru yemiş ve kuru meyve barındıran Selanik Gevreği adeta bir şifa deposu. Enerji katarak sağlıklı bir atıştırmalık olan Selanik Gevreğini yemeye doyamayacaksınız. Üstelik pastaneye gitmenize gerek yok, evde kolaylıkla pişirebilirsiniz.

Lezzetinden çatırdayan lezzet Selanik gevreğini evde yapmak çok kolay. Sağlıklı bir atıştırmalık olan Selanik gevreğinin bu kadar basit bir tarifi olduğunu öğrenenlerde bağımlılık yaratıyor. 

Roma'da bile vardı

Asıl ismi bicotti olan ve İtalya'dan gelen tarif ile pişirilen Selanik Gevreği, daha da eskiye bakıldığında neredeyse tarih ile yaşıt. Çünkü İsa'dan hemen sonra hayatta olan Paxamus isimli Romalı yemek yazarının da bicottiyi yazdığı iddia ediliyor.

"İki kere pişirilmiş"

Aslında anlamı iki kere pişirilmiş kurabiye olan bicotti, ya da bildiğimiz adı ile Selanik gevreği İtalya'da çok fazla tüketiliyor. Pek çok çeşidi bulunan Bicotti'yi özel yapan şey ise pişirme tekniğidir. 

Savaşlarda askerin gıdasıydı

Hem Romalı Leyjonlar hem de İtalyanların vazgeçilmezi olan bu kurabiye, uzun süre dayandığı için savaş, kıtlık, yolculuk gibi günlerin temel gıda maddesi oldu.

Bugünlerde ise Selanik Gevreği, çayın yanında ya da diyet yapanların atıştırmalıklarında tüketiliyor. Peki evde nasıl Selanik gevreği pişirilir?

Evde Selanik Gevreği Tarifi

Malzemeler
3 yumurta
1 çay bardağı toz şeker
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay kaşığı tarçın
2 su bardağı un
Çok az kabartma tozu
Yarım yemek kaşığı elma sirkesi
1 çay bardağı kuş üzümü
1 çay bardağı ceviz

Tarif

İlk adım yumurta ve şekeri derin bir kapta iyice karıştırmak. Köpükleşene dek karıştırdığınız karışımın üstüne sırası ile sıvı yağ, tarçın, kuş üzümünü, cevizleri ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Malzemelerin ezilmemesi için bu noktada tahta kaşık ile karıştırmaya devam edebilirsiniz. Sonrasında yavaşça unu, çok çok az kabartma tozunu ve sirkeyi ekleyerek kek hamuru gibi bir hamur elde edin. Fırın kabına dökerken dikkatli olun, çok kalın bir hamuru olmamalı. Daha öncesinden 170 derece ısıttığınız fırında yarım saat pişirin.

Sonrasında çıkarıp kesin ve bu sefer de 160 derecede ısınmış fırına atın. Üzerleri kızardıktan sonra fırından alabilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Haberler