Çıtır çıtır yiyoruz ama... Yerken Dikkatli olun! Kanser riski taşıdığı ortaya çıktı..

Çıtır çıtır yiyoruz ama... Yerken Dikkatli olun! Kanser riski taşıdığı ortaya çıktı..

Beslenme ile ilgili hangi alışkanlıkların kanser hücrelerini desteklediğini biliyor musunuz? Bu içerik sağlıklı kalmak isteyenler için..

Kanser hücreleri herkesin vücudunda bulunuyor. Bu hücrelerin hangi durumda ortaya çıkacağı ise birçok etkene bağlı. Yediğimiz-içtiğimiz yiyecekler de elbette bu hücreleri tetikleyen etmenlerden biri.

Kanser hücrelerini hangi yiyeceklerin nasıl etkilediği hakkında açıklama yapan  Dr. Mustafa Cem Güre, besin seçimlerinin doğru yapılmasının kanser riskini önleyebileceğini ifade etti.

Diyet yapanlar dikkat!

Yiyeceklerin nasıl korunması gerektiğiyle ilgili bilgiler veren Güre, "Etlerin korunmasında kullanılan nitrit ve nitrat tuzları, doğal veya sentetik antioksidantlar, renk vericiler, zayıflama ve diyabet diyetlerinde kullanılan yapay tatlandırıcılar, dikkatli kullanılması gereken katkı maddeleridir.

Özellikle bulgur, mısır, yer fıstığı ve diğer yağlı tohumlarda üreyen küfler ve onların toksinleri kansere neden olabilmektedir. Bu besinlerin üretiminde neme ve sıcaklığa dikkat edilmelidir.

Tahılların yıkanması, havalandırılması, güneşletilmesi bir dereceye kadar toksini azaltmaktadır" dedi.

"Kızartma, kavurma, tütsüleme gibi bazı pişirme yöntemlerinin de kansere yol açabildiğini kaydeden Güre, "Özellikle protein içeriği yüksek besinlerin kızartılması veya tütsülenmesi kanserin öncüsü olan kimyasal bileşiklerin oluşumuna neden olur. Bu sebeple yiyeceklerimizi hazırlarken en sağlıklı pişirme yöntemleri olan haşlama, fırında pişirme veya ızgara tercih edilmelidir" diye konuştu.

Diyet yapanlara da önerilerde bulunan Güre, diyetle alınan posa miktarının yetersiz olması, kolon kanseri başta olmak üzere, pek çok kanser türünün oluşumunda önemli bir etken olduğuna dikkat çekti.

"Bu sebeple diyet posasının kaynağı olan sebze ve meyvelerin, kuru baklagillerin, kepekli tahıl ürünlerinin bol miktarda tüketilmesi önemlidir. Günlük beslenmemizde diyetimizle aldığımız katkı maddelerinin miktarları ve türleri kanserin oluşumunda önemli bir etkendir." dedi.

Kansere Kapı Aralayan Yiyecekler 

  1. Izgara kırmızı et: Izgara yapılan gıdalar çok lezzetli olsalar da bilim insanları eti bu şekilde hazırlamanın heterosiklik aromatik amin adındaki kanserojen bir maddenin ortaya çıkmasına sebep olduğunu keşfettiler. Kırmızı et ızgara yapıldığında, etin kimyasal ve moleküler yapısı değişiyor.
  2. Rafine şeker: En büyük tehlike, yüksek früktozlu mısır şurubunda ancak esmer şeker bile tat ve renk için eklenen melaslar ile ciddi derecede rafine ediliyor. Bunlar, insülin iğnelerinin ve kanser hücresi gelişimin kaynaklardan biridir.
  3. Salamura ve füme gıdalar, turşular: Bu ürünlere raf ömürlerini uzatmak amacıyla nitrat gibi koruyucular ekleniyor. İşlenmiş gıdalarda kullanılan katkı maddeleri, zamanla vücutta birikebiliyor. Bu zehirler, nihayetinde hücresel seviyede hasara sebep oluyor ve kanser gibi hastalıklara yol açıyor.
  4. Gazlı - şekerli ve karbonlu içecekler: Gazlı - şekerli içecekler, yaklaşık 20 yıldır sağlık tartışmalarının merkezindeler. Yüksek früktozlu mısır şurupları, renklendiriciler ve daha birçok kimyasalla dolu olan bu içecekler, sağlık açısından son derece tehlikeliler. Besinsel değerleri sıfırdır ve diğer gıdalardan aldığımız besleyici maddeleri yok ederler. Etikete 'diyet' yazısını görmek ise aynı zamanda da aspartam tükettiğimiz anlamına gelir - ki aspartamın fare zehrinden pek bir farkı yoktur.   

İçeriklerimiz Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden kopyalanamaz...

İlgili Haberler