Çocuğunuz daha zeki olsun istiyorsanız eğer bu yiyecekleri yedirin beyni çalıştırıyor ve...

Çocuğunuz daha zeki olsun istiyorsanız eğer bu yiyecekleri yedirin beyni çalıştırıyor ve...

Herkes çocuğunun daha zeki olmasını ister. Bunun için iyi bir eğitim şart elbette. Ancak çocuklarınızın öğrenme yetisinin artmasını istiyorsanız sağlıklı beslenmesi de gerekiyor. Bu listeye bir gözatın

Çocuğumuzun kuşkusuz daha zeki olmasını isteriz. İyi bir eğitim almalarını sağlar ve onlar için her şeyi yaparız.

Ancak eğitim kadar onları sağlıklı beslemek çok daha önemli. Bu yiyeceklere çocuklarınız mutlaka ulaşabilmeli.

Çocuklarınızın daha zeki olması adına bu yiyeceklerin sayısız faydası var. Sizlerde tüketebilirsiniz ama büyüme ve gelişme çağındaki çocukların mutlaka tüketmesi gerekiyor

İşte çelik gibi bir hafıza ve öğrenme yetisi için faydalı olan o yiyeceklerin listesi:

BALIK

Özellikle yağlı balıklar iyi bir D vitamini kaynağıdır. D vitamini ise beyin gelişimi için son derece önemli bir kaynaktır. Özellikle çocukların beyin gelişimi için somon ve sardalya balıkları tavsiye edilir. Uzmanlara göre aynı zamanda yağ asitlerinin de önemli olduğunun altını çiziyor. Omega 3 yağ asitleri balıklarda yüksek oranda bulunuyor. Bu yüzden haftada 2 kez balık tüketimi öneriliyor.

YUMURTA
Yüksek protein içeriği sayesinde çocuklarda konsantrasyonu artırır. Hafıza güçlendiren A, D ve B12 vitaminleri içerir. Aynı zamanda vücudun zinde kalması için enerji verir.

İŞKEMBE

İşkembe, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinden sorumlu olan kolin maddesini içerir. Kolin ise öğrenme kapasitesini artırmaya yardımcı olur. 100 gram işkembede 220 mg kolin bulunmaktadır. Bu oran günlük kolin ihtiyacının yüzde 52'sini karşılamaktadır.

YOĞURT
Tam yağlı yoğurt beyin aktivitesini artırarak hücre zarı gelişimini destekler. Her öğüne bir kase tam yağlı yoğurt eklemeniz tavsiye edilir.

KIRMIZI ET
Kırmızı etler de kolin bakımından zengindir. Beyin gelişimine katkı sağlayan kolinden faydalanabilmek için haftada bir kez kırmızı et yiyebilirsiniz.

KURU YEMİŞLER

Fındık ve ceviz gibi kuru yemişler yağ asitleri, vitamin ve minerallerle doludur. Bu maddeler de çocukların sinir sistemini destekler.

BROKOLİ
Brokolide bulunan K vitamini sayesinde beyin fonksiyonları güçlenir. Bilişsel fonksiyonların gelişimine katkı sağlayan folik asit, gerginlik ve stresi de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Görüldüğü gibi bu 7 yiyecek gerçekten faydalarıyla şaşırtıyor. Çocuklarınızı mutlaka alıştırın ve sağlıklı bir büyüme dönemi geçirmeleri için yemelerini sağlayın.

Mynet.com - Ulusalpost