• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 9 °C

Çocuklara sosyal medya yasağı mı geliyor ?

Çocuklara sosyal medya yasağı mı geliyor ?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, belli bir yaşın altındaki çocuklara sosyal medya kullanımının yasaklanacağı iddiasının doğru olmadığını ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Ankara’dan İstanbul’a geldi. Sema Ramazanoğlu, Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Sema Ramazanoğlu, belli bir yaşın altındaki çocuklara sosyal medya kullanımının yasaklanacağını yönündeki iddialara ilişkin ve Kayseri’de tüyler ürperten üvey anne dehşetine yönelik açıklamalarda bulundu.

Kayseri’de tüyler ürperten üvey anne dehşetiyle ilgili açıklama yapan Bakan Sema Ramazanoğlu, “Konuyla ilgili devreye girdik. Konu bir yıl önce vuku bulmuş olay. Bir evladımız bir ailenin içerisinde kendi ifadesiyle bir yakınına kendisinin dövüldüğünü anlatıyor. Bu olayla ilgili başlayan yasal işlemler sonucunda 16 aralık 2015 ceza kesinleşiyor. Bu olayı yapan kişiyle ilgili şahsın babasının ikinci eşi oradaki adı geçen kişi mahkum ediliyor. Hiçbir hafifletici unsur göz önünde bulundurulmayarak 46 yıla mahkum ediliyor. Yaklaşık 1 yıldır bakanlığımız müdahil oluyor. Yakınen takip ediliyor. Tekrar hüküm verilmesiyle birden internette dolaşmaya başlıyor. Aileye Bakanlığı olarak sosyal hizmet uzmanları tarafından destek veriliyor. Çocuklar normal hayatlarına döndürülüyor. Bu görüntülerin internette dolaşmaya başlamasıyla aileyle irtibata geçtik yasal yapabilecekleri hakları konusunda onlara rehberlik hizmetinde bulunduk. Savcılık babanın yaptığı şikayetle ilgili onunla ilgili kararını vermek üzere” dedi.

Ailenin yanında olduğunu kaydeden Bakan Ramazanoğlu, “Bu yayınlar durdurulacak. Sabah babaanneyle konuştum. Böyle bir talihsizliği kimse yaşamak istemez. Bu talihsizliği elimizden geldikçe tamir edip herşeyi normalleştirirken, tekrar bu iş bir çocuk üzerinden kamuoyunda bu hale getiriliyor. Vicdanen çok üzgünüm. Bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Edemiyorum. Bu nasıl kabul edilir bir şey. Sosyal hizmet uzmanlarımızı ailenin yanında. Gelen müdürüme talimat verdim. İlgili şehirde ailenin yanında. Ben toplumumuzun bu konuda çok büyük hassasiyeti olduğunu hepimizin el birliği içinde olmamızı istiyoruz. Biz iyi örneklerle gündeme gelmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“YASAK YA DA YAŞ SINIRI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Belli bir yaşın altındaki çocuklara sosyal medya kullanımının yasaklanacağını yönündeki iddialara ilişkin, Bakan Ramazanoğlu, “Yasaklardan yana olan biri değilim. Yasak taraftarı değilim. Bizim derdimiz o sosyal medyanın içerisinde çocuklar için hepimizin vicdanını yaralayan ortak derdimiz olan zararlı yayınlardan korumaktır. İnternetin içerisindeki zararlı şeylerden korunmak için. Güvenli İnternet Aile Paketi olgunlaşınca bu çalışmayı destekleyeceğiz. Ne bir yasaktan ne de bir yaş sınırından söz etmiyorum” diye konuştu.

(İHA)

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim