Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? Kitapları Çocuklara sevdiren en etkili yöntem

Kitap okumaya ilk ne zaman başladınız? Bu alışkanlığı nasıl kazandığınızı hatırlıyor musunuz? Anneniz, babanız veya herhangi bir büyüğünüz size okumaya başladığında değil mi? Kitap okumak en çok çocuklukta kazanılan bir alışkanlıktır.

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? Kitapları Çocuklara sevdiren en etkili yöntem
Yayınlanma Tarihi : 24 Aralık 2020 03:41

Başka hayatlara, olaylara olan bakış açımızı değiştirir ve ufkumuzu açar. Çocuklarımız da kitap okusun isteriz. Annesi babası kitap okumayı seven bir çocuk kitap okumayı sevmiyor. Ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız bu yazı faydalı olacaktır…

1-Siz kitap okurken çocuğunuz sizi görüyor mu?

Çocuklar söylenenden çok yapılana bakarlar. Onlara rol model olmalısınız. Sizi kitap okurken görmesi kitap okumanın ne kadar değerli bir şey olduğunu fark ettirecektir.

2-Ona düzenli olarak kitap okuyun

Doğduğu günden itibaren bıkmadan usanmadan çocuğunuza kitap okuyun. Beni anlamaz çok küçük dediğinizi duyar gibiyim. Çocuklar sünger gibidir. Okuduğunuz kitaplar büyüdükçe bilinçaltına işleyip onda da bu alışkanlığın fitilini ateşleyecektir.

3-Okuduğunuz kitapları sohbetlerinize dâhil edin

Okuduğu her kitabın özetini çıkarmasını tabi ki isteyemezsiniz. Bu yüzden sohbet esnasında en son okuduğu kitabın karakterini kast ederek o ne yapardı diye sorabilirsiniz. Hem anlayıp anlamadığını test edip hem de çocuğunuzun karşılaştırma yeteneğini beslemiş olursunuz.

4-Beraber kitap alışverişi yapın

  Kitap mağazalarını birlikte gezip ona ne tür kitaplar okumak istediğini sorabilirsiniz. Severek hevesle aldığı kitabı emin olun heyecanla okuyacaktır.

5-Ailece kitap okuma saatleri yapın

Her akşam ailenin bütün üyeleri aynı anda kitap okuyup daha sonra fikir alışverişinde bulunabilir. Aksamları 20 dakika bile olsa herkesin aynı anda kitap okuyor olması bu alışkanlığın kazanılmasında büyük rol oynar.

6-Filmi çekilmiş kitapları okuyun

Birçok kitabın sinema filmi çekilmiştir. Kitabını okuyup daha sonra beraber filmini izleyebilirsiniz. Sonra film ve kitap arasında ki farkları detaylı şekilde yorumlayıp karşılaştırma yapmak eleştiri yeteneğine katkı sağlar.

  1. Okuduğu kitabı size anlatırken ilgiyle dinleyin

Hevesle okuduğu kitabı anlatırken onu önemsediğinizi ve dinlediğinizi belli edin. Bu kitap okuması için onu motive edecektir.

Bir kitap bir hayat demektir. Kitap okuyalım ve okumaya teşvik edelim. Gelişmenin, değişmenin en güzel yolu budur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.