Çocukların Beynini Güçlendiren ve Öğrenme Yetisini Artıran 5 Beslenme Önerisi

Alışkanlıkların çoğu genç yaşlarda edinilir. Bu nedenle, çocuğunuzun sağlıklı bir beyne sahip olması için doğru bir şekilde beklendiğinden emin olmalısınız. Doğru gıda alımı ve çalışmayla çocuklarınızın beynini güçlendirebilirsiniz.

Çocukların Beynini Güçlendiren ve Öğrenme Yetisini Artıran 5 Beslenme Önerisi
Yayınlanma Tarihi : 30 Aralık 2020 07:30

Çocukların beynini güçlendiren yiyecekler nelerdir? Alışkanlıkların çoğu genç yaşlarda edinilir. Bu nedenle, çocuğunuzun sağlıklı bir beyne sahip olması için doğru bir şekilde beklendiğinden emin olmalısınız. 

Çocukların vücudunu oluşturan yapı taşları tükettikleri gıdalardır. Daha keskin bir zeka ve daha güçlü bir vücuda sahip olması için çocuğunuzu beyin güçlendirici yiyecekler ile mutlaka desteklemelisiniz. Ayrıca, çocuğunuzun daha sağlıklı büyümesi için doğru bir beslenme tarzı edinmesine de yardımcı olmalısınız. Çocukların beynini güçlendiren 5 beslenme önerisi için lütfen okumaya devam edin.

1. Yeterli Protein Almalarını Sağlayın

Protein seviyesi düşük, rafine karbonhidrat ve yağ seviyesi ise yüksek olan işlenmiş ve abur cubur yiyeceklerin ağırlıkta olduğu bir beslenme tarzında kaliteli protein miktarı eksiktir. Bu durum, beyin gelişimi için zararlı olabilir. Bu yüzden, çocuğunuzun sık sık mercimek, kuru fasulye ve nohut gibi bakliyatları tüketerek yeterli proteini almasını sağlayabilirsiniz. 

2. B Vitaminleri Almasını Teşvik Edin

Yeterli B vitamini almak konsantrasyonu, hafızayı, herhangi duruma karşı reaksiyon hızını ve zihinsel berraklığı geliştirir. Bu nedenle, yeterince tam tahıl, yumurta, yağsız et ve yeşil yapraklı sebze tüketmek çocuğunuzun B vitamini ihtiyacını karşılaması açısından çok önemlidir. Eğer çocuğunuz vejetaryen ise bakliyat, meyve ve koyu yapraklı sebzeleri sık sık tükettiğinden emin olur.

3. Demir Almasına Yardımcı Olun

Demir, çocuğun beyin ve vücut sağlığı için çok önemli bir mineraldir. Beyne oksijen taşıyan  demirin vücutta azalması halinde demir eksikliği meydana gelir. Demir eksikliği ise yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon zorluğu, hafıza kaybı, dikkat dağınıklığı ve çabuk yorulma gibi semptomlara yol açabilir. Bu yüzden, çocuğunuzun denir bakımından zengin yiyecekler tüketmesine özen göstermelisiniz. En iyi demir kaynakları arasında yer alan yumurta, kabuklu yemişler ve baklagilleri yeterince tüketmesini teşvik etmelisiniz.

4. İyota Odaklanın

Yeterli miktarda iyot alımı çocuğun bilişsel ve fiziksel gelişimi için çok önemlidir. Aslında, bir çocuğun erken yaşlarda aldığı besinler, beyin gelişimini yaşamı boyunca etkiler. İyot alımı, çocuğun zihinsel gelişiminin yolunda gitmesi açısından oldukça önemlidir. Günlük beslenme için en faydalı iyot kaynakları yumurta, süt ürünleri ve deniz ürünleridir. Ancak, az miktarda tüketmek şartıyla iyotlu sofra tuzu da tüketilebilir.

5. Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketmesini Sağlayın 

Sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek çocuk gelişiminde önemli bir role sahiptir. Çocuğunuzu badem, ceviz, kaju fıstığı, çam fıstığı gibi doğal ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketmesini teşvik edin. Bazı kuruyemişlerin tadına alışmaları zaman alabilir. Ancak, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için bu yiyecekleri tüketme alışkanlığı edinmesine yardımcı olur. Ayrıca, çocuğunuzun her gün meyve tüketmelerini sağlayın. Günde iki porsiyon meyve tüketmek, antioksidan sağlamanın yanı sıra diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca, Antioksidan bakımından zengin bir beslenme tarzı, çocuğunuzun hücrelerin korunmasına ve hafızasının güçlenmesine yardımcı olur.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun beynini güçlendirecek bir beslenme tarzı edinmesine çalışmalısınız. Böylece, zihinsel açıdan daha sağlıklı bir birey yetiştirme olasılığınız artar.