Çocukların Covid 19 virüsüne yakalandıkları neden anlaşılmıyor ortaya çıktı

Kanada ülkesinde yapılan bir araştırmaya göre çocuklar için mide rahatsızlığı tat, koku kaybı, ateş, baş ağrısı Covid 19 virüsünün en belirgin özelliklerinden birisiydi.

Çocukların Covid 19 virüsüne yakalandıkları neden anlaşılmıyor ortaya çıktı
Yayınlanma Tarihi : 02 Aralık 2020 02:51

Ancak yeni yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuklar ve gençlerin üçte birinin yukarıda saydığımız en belirgin semptomları göstermediğini gösterdi.

Bu yüzden SARS-COV-2 enfeksiyonuna sahip olan pediatrik hastalarının üçte birinin virüse yakalandığı anlaşılmadığından dolayı çocukları tespit etmek gittikçe zorlaşıyor.

Edmonton da Alberta Üniversitesin de çalışan Dr. Finlay Mcalistar ve arkadaşlarının söylediklerine göre dünyada bulunan toplam vaka sayısının semptom göstermeyen çocukların hasta olup olmadığını bilmediklerinden dolayı hastaneye gelmedikleri için vaka sayısının görünenden çok daha fazla olduğunu belirtiyorlar.

Test sonucu pozitif çıkan çocuklarda eskiden öksürük ve burun akıntısı çok sık görülüyordu. Ancak test sonucu negatif olan çocuklarda da bu belirtilere rastlanıldığı için bu semptomların artık kabul edilmemesi gerektiği söyleniyor.

Araştırmacılar okullar ve kreşteki çocuklar için yapılan SARS-COV-2 anketinin yeniden değerlendirilmesi ve bazı semptomların bu anketten çıkarılması gerektiğini öne sürüyorlar.

Bunun için harekete geçen araştırmacılar çalışma için Kanada’nın Alberta eyaletinde 13 Nisan ile 30 Eylül tarihleri arasında Coid-19 virüsünün semptomlarını saptamak için 2400 çocuğu değerlendirmeye aldılar.

Değerlendirmenin sonucunda covid-19 virüsü olan çocuklarda koku ve tat kaybının azalmasının yedi kat daha fazla olduğunu mide rahatsızlığının ise 5 kat, baş ağrısının ise 2 kat daha fazla olduğunu buldular. Test sonucu pozitif çıkan çocuklarda ateş oranı ise %68.

Çalışmaya göre test sonucu pozitif çıkan baş ağrısı ve mide rahatsızlığı ile birlikte tat ve koku kaybı da yaşayan çocuklarda, test sonucu negatif olan çocuklara göre toplam semptom olasılığı %65 daha fazla olduğu görüldü.

Ekip bir dergiye verdikleri röportajda 4 yaş ve altında bulunan çocukların genelde test sonuçlarının negatif çıktığını ama 13-17 yaşında bulunan gençlerin ise genelde test sonuçlarının pozitif çıktığını söylediler.

Ontorio Çocuk hastanesinde enfeksiyon ve çocuk doktoru olan Dr. Nisha Thampi Eastern SARS-COV-2 virüsü hakkında bir açıklamada bulundu. Açıklamasına göre ““Covid-19 hastalığı taşıdığı halde hiçbir belirti göstermeyen çocuklar göz önüne alındığında okula giden bu çocukların hiçbir semptom göstermeyeceğinden dolayı bu virüsün okullarda çok çabuk yayılacağının altını çiziyor” ve sözlerine şu şekilde devam ediyor. “Taramanın ötesinde yapmamız gereken şeyler aslında basit.

Okullarda çocuklara el hijyeni ve fiziksel mesafe gibi kuralları öğretmeliyiz. Sınıfı kesinlikle havalandırmalı ve gerekirse açık havada dersleri işlemeliyiz. Okul ve güvenlik önlemlerini almazsak ortamda virüs çok çabuk yayılacaktır.” ifadelerini kullanıyor.

Covid- 19 virüsünün çocuk ve gençlerde daha az semptom göstermesinin nedeni nedir?

Bu konu hakkında bir sürü teori ortaya atılmasına rağmen hala ispatlanmış kesin bir şey maalesef yok. Ancak ortaya atılan teoriler bakacak olursak onlar şu şekilde;

1-) Bazı araştırmacılar bütün insanlarda reseptör adı verilen moleküller bulunur. Bu moleküller hücrelerin gözleri ve kulakları olarak adlandırılır. Bu yüzden bu resöptörlerin çocuklarda daha az bulunduğunu iddia ediyor ve çocukların semptom göstermediğini söylüyorlar

2-) Bazı araştırmacılar ise çocuklara küçükken vurulan aşıların çocukları çapraz olarak koruduğunu ve bu yüzden çocukların semptom göstermediğini iddia ediyorlar.

3-) Bir başka sebebe gelecek olursak çocukların yetişkinlere göre beslenmelerine dikkat ettiklerini zararlı alışkanlıkları ( Alkol, sigara) olmadığından dolayı bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu bu yüzden de semptomları göstermediğini söylüyorlar.

Hamilelerde doğum anında bebeğe korona virüsünün bulaştığı biliniyor. Bu bulaşmayı önlemek için ne yapılmalı?

Bilindiği üzere buzağılarda yeni doğmuş bir hayvanın annesinin ilk sütünü içmesi onu hastalıktan ve zararlı virüslerden koruyacağı kesin olarak biliniyor. İnsanlarda da bu durum çok farklı değildir. Ancak anne hasta ise ve çocuğuna bulaşma riski varsa bunu engellemenin bir yolu bulunuyor. O da asepsi ve antisepsi kurallarına uyarak yani ortamda bulunan mikroorganizmaların ortamdan uzaklaştırarak pasif immunizasyonla çocuğu immune etmek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.