• BIST 104.062
  • Altın 230,758
  • Dolar 5,4442
  • Euro 6,2044
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 16 °C

"Coenzym Q-10''a büyük ilgi

"Coenzym Q-10''a büyük ilgi
Avicenna Eczane Kanalı Satış Müdürü Vedat Gökhan, son yıllarda Avrupa’da 30’lu yaşlara adım atanların sıkça tercih ettiği bir takviye olan Coenzym Q-10’un Türkiye’de ilgi görmeye başladığını söyledi.c

Avicenna Eczane Kanalı Satış Müdürü Vedat Gökhan, son yıllarda Avrupa’da 30’lu yaşlara adım atanların sıkça tercih ettiği bir takviye olan Coenzym Q-10’un Türkiye’de ilgi görmeye başladığını söyledi. Gökhan, Coenzym Q-10’un hücre içindeki enerji üretimi sırasında önemli rol oynadığını belirterek “Miktarı fazlalaştıkça hücrenin enerji üretimi artırıyor. Enerjisi yeterli olan bir hücre daha geç yaşlanıyor, daha uzun yaşıyor. Yani hepimiz için kaçınılmaz olan yaşlanma döneminin daha kaliteli bir yaşama dönmesi açısından faydalı. Güçlü bir antioksidan olan Coq10, kalbi ve genel sağlığı korumaya da yardımcı olarak biliniyor. Statin kullanan hastaların ek destek olarak CoQ10 kullanmaları tavsiye ediliyor. Vücut tarafından sentezlenemeyen ama 7’den 77’ye herkesin ihtiyaç duyduğu omega-3 ile birlikte kullanılabilir. Omega-3 hepimizin bildiği gibi EPA ve DHA ile kalp-damar sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Göz sağlığının korunmasında, kemiklerde kalsiyum toplanmasını desteklemeye, eklemlerde hassasiyet ve sabah sertliğinin azaltılmasına yardımcı olabiliyor. Depresyon tedavisinin desteklenmesinde, bunama riskinin azaltılmasında, konsantrasyon sorunlarını gidermede destek olabiliyor” dedi.


“Omega-3 alırken “Kurşun, civa, arsenik, kadminyum” adlı ağır metalleri ve sağlık açısından zararlı kimyasalları içermemesine dikkat edilmeli”. Diyen Gökhan, “Trigliserid formundaki EPA yüzde 48, DHA ise yüzde 36 oranında; etilester formundaki EPA ve DHA’ya göre vücut tarafından daha fazla absorblanır. Yani vücudun trigliserid formundaki omega-3’ü emilimi çok daha yüksektir. Bu nedenle trigliserid formundaki omega-3 kullanılmalı. Ayrıca Etil Ester formu Trigliserit formundan çok daha reaktiftir. Bu da stabilizasyon problemini beraberinde getirmektedir. Yapılan bir çalışmada10 haftalık oksidasyon sonunda etil ester formunun yüzde 33 daha fazla çürümüş (bozulmuş) olduğu görülmüştür. Bu, aldığınız etil ester formundaki ürünün üretiminden 10 hafta sonra yüzde 33 değer kaybedeceği anlamına gelir. Eczanelerde yer alan yüzde 100 kaliteli, yerli üretim markası olarak bilinen Avicenna, Venna adlı yeni ürünüyle Coenzyme Q-10 ve balık yağını bir araya getirdi. Softjel formunda piyasaya sürülen Venna, 125mglık yüksek Conenzyme Q-10 ve 875mg’lık balık yağı ile dikkat çekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim