Çokal Barajı İçme Suyu İsale Hattında Sona Doğru

Çokal Barajı İçme Suyu İsale Hattında Sona Doğru

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Çokal Barajı İçme Suyu 3.Kısım İsale Hattı'nda...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Çokal Barajı İçme Suyu 3.Kısım İsale Hattı'nda son aşamaya gelindi. Projenin tamamlanmasıyla Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi ve civar yerleşim yerlerinin içmesuyu ihtiyacı güvence altına alınacak.

Gelibolu ilçesi ve civar köylerin 2045 yılına kadar olan içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılamak maksadıyla tesis edilen Çokal Barajı İçmesuyu 3. Kısım (Gelibolu) İsale Hattı İşi'nde yüzde 97 fiziki gerçekleşme sağlandı. Yılda 5,9 milyon metreküp içmesuyu temin edecek isale hattında çalışmalar devam ediyor.

Ayrıca Çokal Barajı İçmesuyu 5. Kısım (Evreşe ve Gelibolu Bölgesi Yan Kolları) İsale Hattı kapsamında da barajdan alınacak su ile Evreşe ve Gelibolu bölgesinde yer alan uç köylerinin 2045 yılı için öngörülen yıllık 900 bin metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.

Gelibolu Tarihi Yarımadası üzerinde bulunan Gelibolu ilçe merkezinin yaz aylarında turizme bağlı olarak nüfusunun arttığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, " İlçe ekonomisinde tarım, hayvancılık, balıkçılık ve turizm önemli bir yer tutuyor. Aynı zamanda nüfusun yüzde 30'u geçimini tarımdan sağlıyor. En kısa zamanda hizmete alacağımız proje ile su sıkıntısı çeken tarihi yarım adaya içme-kullanma ve sanayi suyu temin ederek, sektör faaliyetlerine katkı sağlayacağız" dedi.

Çokal Barajı İçme Suyu İsale Hattında Sona Doğru

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.