• BIST 109.004
  • Altın 366,305
  • Dolar 6,7301
  • Euro 7,5522
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 18 °C

Çöp Konteyneri

Çöp Konteyneri
Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de şehir planlama, şehircilik bilinci büyük bir gelişim yaşamakta.

Bu gelişim şehir planlama ekseninde gelişse de, şehir planlamanın ve güzelleştirmenin en temel noktalarının başında temizlik gelmektedir. Temiz olmayan bir şehrin kaliteli bir görünüşe sahip olma şansı yoktur. Geçmiş senelerde şehirlerimizin temizlik noktasında yaşadığı sıkıntıları göz önüne aldığımızda, bulunduğumuz dönemde temizlik noktasında belirli bir ilerleme olduğunu görmekteyiz. Fakat bu ilerleme daha da artabilir ve geliştirilebilir. Bu nedenle günümüz yerel yönetimlerinin en çok değer vermesi gereken noktaların başında temizlik işleri gelmektedir. Temizlik noktasında farklı farklı alternatif yöntemler bulunmaktadır. Özellikle çöp toplama, çöplerin yenilenebilir enerji olarak geri kazandırılması yerel yönetimlerin en önemli arayışları arasındadır.

 

Klasik olarak çöp toplamak, bazı şehirlerde belirli saat aralıklarında yapıldığı gibi, sayıları az da olsa bazı yerel yönetimlerde daha amatör şekilde yapılmaktadır. Poşetleme sistemi adı verilen ve apartman hanelerinin çöplerini poşetleyerek dışarıya bıraktığı sistem, tam anlamıyla kaos sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemin yerine genel olarak bütün yerel yönetimlerin benimsediği çöp konteyneri mantığı şehirlerimiz için çok önemlidir. Poşetleme sistemi adını verdikleri sistem tamamen şehir kirlenmesi, çöplerin belirli bölgelere rastgele şekilde atılması anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda temiz bir şehir hayal etmek ve temiz bir şehirde yaşamak neredeyse imkansız hale gelmektedir. Çok fazla şekilde atılan çöpler, bölgenin alım kapasitesinin düşük olması gibi nedenlerle etrafa saçılmaktadır.

 

Oysa ki çöp konteyneri sisteminde çöplerin etrafa yayılma şansı bulunmamaktadır. Belirli aralıklarla yerleştirilen konteynerler sayesinde kişiler çöplerini rahat bir şekilde ve temizliği esas alarak bırakabilmektedir. Bırakılan bu çöpler, yerel yönetimlerin belirlediği saat aralığında özel araçlarla kaldırılmakta ve düzenli olarak konteynerlere ilaçlama yapılmaktadır. Tasarım olarak çok farklı şekillerde tasarlanan ve oldukça kaliteli bir görünüme sahip çöp konteynerlerinin de olduğu bu sistemde, şehrin orta yerlerinde etrafa saçılmış çöp görme şansı oldukça düşüktür. Bu da bir şehrin temiz olmasının, temiz bırakılmasının başlangıç noktası olmaktadır. Sadece şehir yönetimlerinde değil, bu durumu büyük fabrikalarda da gerekli hale gelmiştir.

 

Büyük fabrikaların atıklarını çöp konteynerlerine atması, rahat bir şekilde atıkların toplanması anlamına gelmektedir. Böylesine önemli bir konuda, şehir idarecilerinin yapabileceği en güzel şey, özellikle poşetleme sisteminden çöp konteyneri sistemine geçmektir. Bu sisteme geçildiği takdirde, temiz bir şehrin adımları atılacağı gibi, vatandaşlar da atıklar konusunda rahat bir nefes alacaktır. Tam bu noktada yerel yönetimler için fırsat niteliğinde bir firma olarak karşımıza çıkan ve işini oldukça iyi bir şekilde, kurumsal kimliğini oturtmuş, onlarca ülkeye çöp konteyner ihracatı yapan ve onlarca yerel yönetimle çalışan http://www.setmetal.com.tr firması, hem yerel yönetimlere, hem de fabrika sahiplerine evsel ve sanayi atıkları konusunda büyük yardım sağlayacaktır.

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim