• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 29 °C
  • İzmir 32 °C

Çöpten sanat çıkardı

Çöpten sanat çıkardı
Gaziantep'te yaşayan Uzman Fizyoterapist Zeynep Elbeyli, atık maddelerden sanat eseri yaptı. Elbeyli, tasarımlarını Sanko Park Sanat Galerisi'nde sergiledi.

Tasarım Sanatçısı ve Fizyoterapi Uzmanı Zeynep Elbeyli'nin San'atık Tasarım Sergisi, Gaziantep Sanko Park Sanat Galerisi'nde açıldı. Sergide, sanatçının atık maddelerden yaptığı uçak, müzik aletleri, fiskıye, insan gibi 50'yi aşkın figür ve tasarımı görücüye çıktı.

Sergideki birbirinden ilginç figür ve tasarımlar, meraklıların ilgisini görüyor.  Atıkların geri dönüşümü ve imhası konusunda mesaj veren sanatçı, "Hepimizin bu dünyayı paylaşan ve tüketen bireyler olarak çocuklarımıza daha güzel yarınlar bırakabilmek için sorumlu olduğumuzu düşünüyorum. Tüm dünyaya atıkların geri dönüşümü ve imhası konulu başlı başına bir gündem oluşturuyor ve bizlerin atıkları için daha duyarlı olmamız gerekiyor. Ben kendi adıma bu duyarlılığa katkıda bulunmak için atık kullanarak yaptığım tasarımlarla sergilerimi açıyorum" dedi.


"HER BİRİNİN HİKAYESİ VAR"
Tüm eserlerin birer hikayesi olduğunu belirten Elbeyli, her eserin de farklı mesajı olduğunu kaydetti. Sanatçı Zeynep Elbeyli, "Bu serilerinin üç teması var. Birincisi çok aleni görünen kısmıyla geri dönüşüm. İkincisi, Rehabilitasyon ile işlevselliği tekrar kazanabilmenin önemi ve gerektirdiği bir emeği vurgulamak istedim. Üçüncü tema ise aydınlatma, öteki diye bir şeyin olmadığını birbiri ile alakasız görünen birçok parçanın bir araya anlam kazanmak üzere gelerek aynı bütüne hizmet edebildiğini görmeye ve göstermeye çalıştım. Bu sergilerim çeşitliliğin zenginliğine yaptığım bir göndermedir ve bir özlemdir" diye konuştu.


Elbeyli, çöpe atılacak her malzemenin başka atıklarla güzel eserlerin ortaya çıkartılabileceğini vurgulayarak, atıklarla neler yapılabileceğinden örnekler görmek isteyenlerin ise 19 Şubat'a kadar açık kalacak sergiyi gezebileceğini ifade etti. 
KAZIM UZUNÖZ

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim