Çorba Pişirirken Çorbaya Daha Çok Lezzet Katan 13 Pişirme Tekniği

Çorba Pişirirken Çorbaya Daha Çok Lezzet Katan 13 Pişirme Tekniği

Çorba pişirirken, sulu ya da çok katı ve lezzetsiz bir sonuç almamak için bu on üç tekniği muhakkak aklınızda bulundurun. Küçük ipuçları sayesinde çorbanızın tadı on üçe katlanacak! İşte on üç farklı çorba pişirme tekniği...

Çorba pişirmek zor olmasa da mutfakta biraz süre geçirmeyi gerektiriyor. Hele ki acemiler çorba yaparken canlarından bezip bir daha yapmamaya yemin bile edebiliyorlar. Halbuki alınacak ufak tefek önlemler ve birkaç küçük katkı ile çorbaları mükemmel hale getirmek mümkün! İşte bu yöntemlerden on üçü!

Çorbaların lezzetini arttıracak on üç yöntem

 1. İlk adımda herkes bilse bile mutlaka karşılaşıldığında uygulanması gereken patates taktiği! Çorbanıza yanlışlıkla tuzluğu devirdiyseniz, fazla tuzu mutlaka kaşık ile çöpe atın ve ardından çorbanın içine kabuğunu soyup yıkadığınız bir kaç parçaya kestiğiniz patatesleri ekleyin.
 2. Çorbanın yanında katık olacak bayat ekmekleri, çorba pişerken fırına verin. Sıcak sıcak içeceğiniz çorbaya kıtır kıtır pişmiş ekmekleri ilave edince karnınız memnuniyetle doyacaktır.
 3. Diğer bir taktik ise kremalı çorbalar içi geliyor. Eğer çorbaya krema eklenecekse, peynir kıvamına gelmemesi için bunu son dakikada gerçekleştirmeniz gerekiyor.
 4. Domates çorbası yaparken domatesleri rendeleyerek  katarsanız çok daha kolay ve güzel pişecektir. Bunun yanında çorbaya et ya da tavuk suyu eklemek çok lezzet katmaktadır. Özellikle domates çorbasının üzerine kaşar rendesi ve taze nane yaprağı çok yakışıyor.
 5. Diğer bir husus da bulyonlar... Eğer bulyon kullanmayı düşünüyorsanız tarifinizden bir miktar yağ ve tuzu azaltın. 
 6. Yoğurtlu çorba yapacaksanız, yoğurdu hemen içerisine atmayın. Azıcık sulandırdıktan sonra yavaşça ilave edin. Bu şekilde hem çorbanın birden ısı kaybetmesinin önüne geçersiniz hem de istenmeyen topaklanmalar ve tat bozulmalarından kurtulursunuz.
 7. Her çorbaya giden bir lezzet olan tereyağı nane ve kırmızı pul biber üçlüsünü mutlaka ekleyin!
 8. sebze çorbasında karar kıldıysanız içerisine az miktarda erişte ya da makarna ekleyerek lezzeti katlayabilirsiniz.
 9. Çorba dolapta katılaşacaktır. Bunun için de çözüm biraz ısıttıktan sonra içerisine kaynar su eklemek...
 10. Çorbanızın üzerine Asya usulü çeşitli tohumlar atabilirsiniz. Biraz chia tohumu ya da yulaf ezmesi çok yakışacaktır. 
 11. Çobanın yanında ekmek yerine havuç ya da taze soğan yiyebilirsiniz.
 12. Çorbanıza ekleyeceğiniz terbiyeyi yavaşça ilave edin ve bu sırada mutlaka çorbayı iyice karıştırın. Hatta çırpıcı kullanarak daha verimli bir sonuç alabilirsiniz.
 13. Çorbanızın kıvamında bir bozukluk olmaması için tuzu her zaman son aşamada ekleyin.

 

 

İlgili Haberler