Çorba sulu olursa nasıl koyulaştırılır? Tam kıvamında çorba pişirmenin püf noktaları

Çorba sulu olursa nasıl koyulaştırılır? Tam kıvamında çorba pişirmenin püf noktaları

Çorbanın sulu olması tadına kötü bir etki edecektir. Suyunun fazla kaçması çok muhtemel çünkü her seferinde aynı kıvamı tutturmak zor bir iş. Ancak tadını kötü etkilese de çorbayı dökmeyin, çorbanızı bu şekilde kurtarın!

Yemek yapmak zor zanaat. Malzemelerin özellikleri, bazen yanlış ölçüm ve daha pek çok sebeple istenen kıvamı tutturmak zordur. Kimilerinin tartı gibi eli varken kimilerinin ise şansı hiç yaver gitmez.

Bu nedenle mutfakta işi şansa bırakmak hiç akıl karı olmaz. Bunun yerine malzemeleri muhakkak ölçerek koymak gerekiyor. Ancak yine de bazı durumlarda kıvamı tutturamayabilirsiniz. Özellikle çorbaların kıvamını tutturmak çok kolay değildir. İşte buna karşı koca tencere ve büyük emeği çöpe atmaktansa lezzetini dengeleyebilecek pek çok kurtarma seçeneğiniz var.

Kaynatmak çok yanlış

Bunlardan biri herkesin ilk aklına gelen saha fazla kaynatmak kesinlikle değil. Çorbayı kaynatarak suyunu buharlaştırmak akıllıca görünse de çorbanız çok pişecek ve besin değerleri ölecektir. Bunun yerine blender kullanarak çorbayı koyulaştırabilirsiniz ancak krema gibi çorba istemiyorsanız da yine pek çok alternatifiniz var.

Farklı tahıllar ekleyin

Mesela çorbaya pirinç, patates ya da şehriye ekleyebilirsiniz. Bu maddeler içerisindeki nişasta sayesinde çorbanın suyu biraz daha çekilecek ve kıvam alacaktır. Ancak azar azar eklemeye dikkat edin yoksa çorba lapa olabilir.

Direkt nişasta dökün

Eğer bu şekilde bir çözüm de istemiyorsanız direkt olarak nişastayı biraz sulandırıp çorbaya ekleyebilirsiniz. Hatta bazıları soğanları kavurduktan sonra direkt olarak bir kaşık kadar nişastayı yağda kavurup çorbayı bu şekilde yapıyor. 

Süt ürünleri alternatifi

Diğer bir alternatif de süt ürünleri oluyor. Yoğurt, süt ya da krema da çorbaya hem lezzet katar hem de yoğunlaşmasına yardımcı olur. Ancak fazla yağlı olursa çorba kesilebilir bu nedenle eklemeden önce ürüne dikkat edin.

İlgili Haberler