Çorlu'da Öğrencilerden Dev Türkiye Haritası Ve Atatürk İmzası

Çorlu'da Öğrencilerden Dev Türkiye Haritası Ve Atatürk İmzası

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Çorlu'da da törenlerle kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Çorlu'da da törenlerle kutlandı. Öğrencilerin oluşturduğu bin 59 kişilik dev gençlik korosu önce şarkılar seslendirdi, ardından da dev Türkiye haritası ve Atatürk imzası koreografisi oluşturdu.

Çorlu'daki ilk kutlama Atatürk Meydanı'nda gerçekleştirildi. Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğüne ait çelengin Çorlu İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Feridun Demirel tarafından Atatürk Anıtı'na sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Ardından 19 Mayıs etkinlikleri çerçevesinde tertip komitesi tarafından düzenlenen bisiklet ve koşu yarışlarının startı verildi. Atatürk Meydanı'ndan başlayan yarışlar, Havuzlar Mevkii'nde yer alan Cumhuriyet Parkı'nda sona erdi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle oluşturulan korteje Atatürk Meydanı'ndan Şinasi Kurşun Caddesi boyunca yürüdü. Dev Türk Bayrağı ile Atatürk portresinin başını çektiği kortejde Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Güçlü, Çorlu İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Serkan Gürzsoy, Çorlu İlçe Emniyet Müdürü Aykut Efe, Çorlu İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Feridun Demirel, Çorlu Belediye Başkan Yardımcıları Erdoğan Demirci, Kemaleddin Avcı, Ahmet Sarıkurt, öğrenci grupları, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Kılıç ve Başkan Baysan vatandaşlara seslendi

Cumhuriyet Parkı'nda düzenlenen törende konuşma yapan Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, "19 Mayıs bayramınızı kutluyorum. Başkanımıza da teşekkür ediyorum güzel bir konuşma yaptı. Atatürk'ün 19 Mayıs'ta Samsun'a çıkması ile başlayan bir macera sonucu bugün buradayız. Atalarımız, onlar o gün o mücadeleyi yapmış olmasalardı bugün burada bu konuşmaları yapıyor olmayacaktık" dedi.

Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan ise "Bundan yıllar önce, dünyanın emperyalist güçleri ağızlarında salyalar dökülerek hasta adam olarak nitelendirdiği topraklarımıza saldırarak bu güzel ülkemizi bölmeye çalışmışlar ve onda da o zaman netice olarak başarılı olmuşlardır. İşte o gün İstanbul'dan kalkan bir gemi ile Samsun'a ayak basan, arkadaşları ile toprağa el süren Mustafa Kemal Atatürk şunu söyledi: "Türkiye devleti bağımsızdır, Türk insanına zincir vurulamaz" diyerek İstiklal Savaşını başlatmıştır. Bugün dünyada bütün devletlerin kıskandığı bir devlet adamı bize nasip olmuştur. O bakımdan Türkiye'mizin değerini bilelim, bir birimizi sevelim, birbirimize hoş görüyle yaklaşalım" diye konuştu.

Öğrencilerden dev Türkiye haritası

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Çorlu'da düzenlenen kutlamalarda Çorlu Anadolu Lisesi'nin bin 59 öğrencisi Cumhuriyet Parkı'ndaki hazırladıkları koreografide dev bir Türkiye haritası ve harita içerisinde Mustafa Kemal Atatürk imzası oluşturdu. Öğrencilerin gösterisi katılımcılar tarafından beğeni topladı ve ayakta alkışlandı.

Kaynak:Haber Kaynağı