Corona Aşısı Mutasyona Uğrayan Koronavirüsünü Durduramıyor mu? Bilim Dünyası şaşkına döndü

Corona virüsü salgını bir seneyi aşkın bir süredir devam ederken son 24 saat içerisinde "mutasyona uğrayan corona virüsü" paniği başladı.

Corona Aşısı Mutasyona Uğrayan Koronavirüsünü Durduramıyor mu? Bilim Dünyası şaşkına döndü
Yayınlanma Tarihi : 26 Aralık 2020 04:26

Bilim insanları yeni geliştirilen kovid-19 aşılarının mutasyona uğramış corona virüsünü yenemeyeceğine dair yorum yaparken korku ve panik yüzünden pek çok ülke bazı ülkelerle uçuşları durdurma kararı aldı. 2019 senesinin son günlerinde Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan corona virüsüne karşı pek çok aşı ve ilaç geliştirilirken bu hafta sonu dünya genelinde yeni bir panik meydana geldi

. Bilim insanları, ilk olarak Birleşik Krallık olmak kaydıyla pek çok ülkede tespit edilen ve mutasyona uğramış kovid-19 virüsü ile karşı karşıya kaldı.

Bilim dünyası bu mutasyona uğramış corona virüsünün etkilerini ve gücünü henüz tespit edemezken bu konu hakkında dün gece peş peşe açıklamalar geldi. İngiliz The Guardian’a açıklama yapan yetkililer ve bilim adamları, “Virüsler daima mutasyona uğrar. Bunlar çoğunlukla ölür ve kimi zaman de virüsün davranışlarını değiştirmeden veya etkisini artırmadan yayılmaya devam eder. Fakat çoğu zaman dramatik bir değişimi tetiklemezler” konuşmasını yaptı.

En Az 2 Hafta Sürecek!


İngiliz hükümetine danışmanlık yapan bilim insanı Chris Whitty, yapmış olduğu açıklamasında, “Yaptığımız incelemeler ve verilerle bir model yaratma çabamız neticesinde bu virüsün güneydoğuda daha yaygın görüldüğünü tespit ettik. NERVTAG ismindeki danışma kurulu virüsün daha hızlı bir şekilde yayıldığını düşünüyor.

Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü'nü haberdar ettik ve verileri analiz etmeye devam etmekteyiz” şeklinde konuştu. Burada Whitty’nin analizden kastı ise yeni virüs üstünde laboratuvarda incelemeler yapması, antikora nasıl tepki vermiş olduğu ve Covid-19 aşısına karşı göstereceği etkilerdir. Diğer yandan İngiliz Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve sağlık personelleri ülke genelindeki pozitif olan vakalardan örnekler alarak hastalığın nasıl yayıldığını gözlemleyecek. Bunun da en az 2 hafta devam etmesi tahmin ediliyor.

“Aşı Etkili Olacaktır”


Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nın Genel Direktör Yardımcısı olan hemde Cambridge’deki Avrupa Biyoenformatik Enstitüsü’nün eş başkanı olan Ewan Birney, “Eğer yeni virüsün salgın üstünde çok büyük bir etkisi olsaydı bunu şimdiden görmüş olacaktık. Ya hastanedeki vaka sayıları bir anda fırlardı veyahut bu rakam bir anda düşerdi. İkisi de olmadı dolayısı ile biz de şunu rahatlıkla dile getirebiliriz ki yeni virüsün vaka sayısına olan etkisi etkisi düşük oldu. Ewan Birney, “Geliştirilen corona virüsü aşıları pek çok virüsün türü ve alternatifiyle test edildi. Bunun için aşının yeni virüse karşı yine işe yarayacağına inanmak için her neden mevcut. Tabi ki bunun yeniden test edilmesi gerekmektedir.

Virüsün Genetik Kodundaki Değişiklik


İngiltere’nin güneydoğusunda görülen ve daha sonra Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da da beliren B.1.1.7 isimli mutasyona uğramış corona virüsü ile alakalı olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün de incelemelerini sürdürdüğü belirtildi. Wellcome Sanger Enstitüsü’ndeki Covid Genom İnisiyatifi’nin Direktörü olan Jeffrey Barrett, “23 harflik virüsün genetik kodunda değişiklik oldu ve bunlardan 17’si virüsün davranışını etkileyebilir” şeklinde ifade etti.

Aşının mutasyona uğrayan korona virüsünü yenip yenemeyeceği bir hayli merak ediliyor.