Covid-19 Aşısının İkinci Dozu yapılan Türk bilim insanından açıklama var

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde covid-19’a yönelik Çin’e ait olan in-aktif aşının Faz 3 çalışmaları hala devam ediyor. Bu aşı için Akdeniz Üniversitesi’nde gönüllü olan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’a aşının ikinci dozu bugün yapıldı.

Covid-19 Aşısının İkinci Dozu yapılan Türk bilim insanından açıklama var
Yayınlanma Tarihi : 29 Kasım 2020 00:50

Akdeniz Hastanesi’nde yeni tip korna virüs olan covid-19’a karşı geliştirilen aşının Faz 3 çalışmaları doğrultusunda başlatılan aşı uygulamasının ikinci dozu Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’a, Başhekim Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor Özge Turhan tarafından uygulandı.

Çin’in ürettiği aşının Türkiye’deki uygulama merkezi arasındaki Akdeniz Üniversitesi’nin de içerisinde yer aldığını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, ‘’Aşı çalışmaları Hastane Başhekimimiz olan Prof. Dr. Ender Terzioğlu’nun başkanlığında ve de Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Turhan ve Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Gökhan Ertosun yönetiminde yürütülmeye devam etmektedir’’ şeklinde sözlerini ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, ilk dozun üzerinden iki haftanın geçtiğini belirterek, ‘’Bugün aşının ikinci dozu uygulandı. Bu iki haftalık süreçte herhangi olumsuz bir süreç yaşamadım. Kendimi gayet sağlık ve dinç hissediyorum’’ şeklinde sözlerini ekledi.

Aşı olmak için gönüllü sayısının oldukça fazla durumda olduğunu belirten Rektör Özkan, ‘’ Gönüllü olmak için çok fazla bir talep var. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmekte. Dünya üzerindeki ve Türkiye’deki aşı çalışmalarının bir an önce başarılı bir şekilde sonuçlanmasını temenni ediyorum’’ diye konuştu.

Aşı çalışmaları hakkında son gelişmeler bu şekildedir. Aşıdan önce korona virüs vakasının seyrinde de tedbirler alınmalıdır. Sokağa çıkma yasakları gibi durumlarında faydalı olacağı bilinmelidir ancak insanlar daha bilinçli hareket etmelidir.

Özellikle kabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalı ve sosyal mesafe kuralına dikkat edilmelidir. Mecbur olmadıkça dışarı çıkılmaması ve sosyalleşmenin kısılması gerekmektedir. Dışarı çıkıldığında veya günlük hayatınızda da el hijyeninize dikkat etmelisiniz. Özellikle ellerinizi ün boyunca temiz tutmalısınız. Dezenfektan veya kolonya kullanmanız, oldukça etkili olacaktır. Vaka sayılarının daha ciddi sonuçlara ulaşmaması için tedbirin elden bırakılmaması gerekmektedir.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!

İlgili Haberler