Cumhurbaşkanı Açıkladı Emeklilere Yeni Bir Ödeme Daha yapılacak

Cumhurbaşkanı Açıkladı Emeklilere Yeni Bir Ödeme Daha yapılacak

Milyonlarca emekliyi alakadar eden gelişmeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu! Erdoğan'dan müjde gibi haber, emeklilere ek bir ödeme daha yapılacak. Bakın hangi talep doğrultusunda işleme kondu?

Emeklilere 2018 senesinden bu yana senede iki kez olmak üzere bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor. Üçüncü kez ödenecek olan bayram ikramiyelerinin geçtiğimiz günlerde her sene olduğu gibi bin lira olacağı öğrenilmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirttiğine göre bu sene verilecek ikramiyelerin ardından bir de enflasyon farkı ile ek bir ödeme daha yapılacak! 

Emekliler kendilerine ödenen ikramiyenin üç senedir aynı olması nedeniyle ve enflasyon farkı göz önüne alındığında artık kurban bile alamadıklarını ve ikramiyelerine enflasyon farkının yansımasını da istediklerini yazdıkları bir mektubu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yollamışlardı. Önceki günlerde emeklilerin bayram ikramiyelerinin bin lira olarak yatırılacağı öğrenildiğinde ise bu mektubun boşa çıktığı düşünülmüştü ancak sanılan gibi olmadı. Erdoğan'ın açıklamasına göre ikramiyelere enflasyon artışı da yansıyacak.

22 milyar liradan fazla ödeme yapılması bekleniyor

Bugüne dek her sene iki kez ödenen ikramiyelerde herhangi bir enflasyon farkı ödenmemişti. Senelik olarak toplamda 22 milyar lira ödenen ikramiye bu sene daha fazla ödenecek. 

Bayramdan önce hesaplara geçmiş olacak

13.1 milyon kadar emekliye bayram ikramiyesi mayıs ayının ilk haftası ve Ramazan'ın da son haftası ödenmeye başlayacak. Bayramın birinci günü olan 13 Mayıs'tan önce hesaplara yatması beklenen bayram ikramiyeleri için çalışmalar şimdiden başladı. Ancak ikramiyeye eklenecek olan enflasyon farkının ne kadar olduğu henüz bilinmiyor.

İzin kaç gün olacak?

Bağ-kur, Emekli sandığı ve SSK emeklikleri için ikramiyelerin aynı gün içerisinde yatması bekleniyor. Buna göre ise 8,2 milyon kadar işçi, 2,3 milyon memur emeklisi ve 2,6 milyon da Bağ-Kur emeklisine tatil başlamadan öncesinde ikramiyeler yatacak. İdari izin kararı ise henüz tam olarak belli olmasa bile iznin toplamda üç buçuk gün olması bekleniyor.