Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış: "Her Devletin Kendi Hükümet Sistemi Yönetim Şekliyle İlgili Tartışmalar Var"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış: "Her Devletin Kendi Hükümet Sistemi Yönetim Şekliyle İlgili Tartışmalar Var"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde doğru olmayan bilgilerin olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanlığı...

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde doğru olmayan bilgilerin olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde ortaya konulan maalesef ki yalan yanlış bilgiler var. Doğru olmayan bilgiler var. Milletimizi manipüle etmeye dönük yalanlar var" dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından, "Yerel Medya Buluşmaları" programına katıldı. Bir otelde düzenlenen programa, yazılı ve görsel medyanın temsilcileri ile kamu kurumlarının basın müdürleri katıldı.

Her devletin kendi hükümet sistemi yönetim şekliyle ilgili tartışmaları olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, ülkeyi toplumun yönettiğini belirterek, "Toplum yönetirken kendi ülkesini yetki verdiklerini nasıl araçlarla donatacak. Yetki verdiklerinin birbiriyle ilişkileri ne olacak. Yetki verdikleriyle kendi ilişkileri nasıl olacak. Bu yönüyle baktığınızda çok temel bir tartışma. Bu tartışmayı birçok devlet yapmış ve başka örnekleri masaya yatırmış. İçerisine kendi tarihsel, siyasal, sosyal tecrübelerini eklemiş ve en neticede kendisine özgü model ortaya koymuş. Bakıyorsunuz Fransa'da yarı başkanlık var. İngiltere'de parlamenter hükümet sistemi var. Amerika'da başkanlık sistemi var. 3 farklı ülke, 3 farklı hükümet şekli ve hepsinin işlediğini görüyorsunuz. Saydığım ülkelerin üçünün de gelişmiş ülke kapasitesinde değerlendirildiğini görüyoruz. Dolayısıyla başka ülkeler kendi modellerini ortaya koyabilmiş ve kendi yollarına devam ediyorlar. Tarihsel süreç içerisinde kendi akışlarını devam ettiriyorlar. Bizde ise bu hükumet sistemi tartışmaları 1876'dan bu yana tartışıyoruz. 150 yıldır tartışıyoruz. Ama hala bir hükümet sistemi ortaya koyamadık" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminde doğru olmayan bilgilerin olduğunu belirten Akış, "Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminde ortaya konulan maalesef ki yalan yanlış bilgiler var. Doğru olmayan bilgiler var. Milletimizi manipüle etmeye dönük yalanlar var. Maalesef ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bir yönüyle tavır alanlar üzerinden servis ediliyor. Bunlara cevap verebilmemiz için bu yerel medya buluşmaları bizim için bir fırsat" şeklinde konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.