• BIST 97.379
  • Altın 227,414
  • Dolar 5,4438
  • Euro 6,1478
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 15 °C

Cumhuriyet Eğitim Treni Sivas’a Geldi

Cumhuriyet Eğitim Treni Sivas’a Geldi
Tekden Koleji tarafından hazırlanan ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 93'üncü yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Kayseri'den yola çıkan Cumhuriyet Eğitim...

Tekden Koleji tarafından hazırlanan ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 93'üncü yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Kayseri'den yola çıkan Cumhuriyet Eğitim Treni Sivas'a geldi.

Sivas Tren Garı'nda, Tekden Koleji'nin 264 öğrencisinin bulunduğu Cumhuriyet Eğitim Treni'ni kardeş okul olarak seçilen Mevlana Ortaokulu karşıladı. Karşılamanın ardından öğrenciler Atatürk Kongre Müzesi ve Etnografya bahçesine gelerek burada program düzenledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan programda öğrenciler Cumhuriyet ile ilgili şiirler okudu. Daha sonra öğrenciler Sivas Kongresi'ni temsili olarak canlandırdı.

Programın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, "Bir farkındalık oluşturmak, değerler eğitimi yaratmak adına böyle bir çalışma yapılıyor. Cumhuriyet'in kurulduğu sultan şehrimize geliyorlar. Burada Cumhuriyet'i tekrar yaşıyorlar öğretmenlerimizde öğrencilere Cumhuriyet ile ilgili değerlerimizle ilgili konuları anlatıyorlar. Diğer okullarımız şehirlerden kardeş okul bulsunlar. Böyle karşılıklı kültür alışverişi geziler yaparak böyle bir etkinlik gerçekleştirebilirler" dedi.

Tekden Koleji Okul Müdürü Göksel Orhan ise, "Kayseri'den Cumhuriyet Eğitim Treni ile birlikte 264 öğrencimizle Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Sivas'a geldik. Etkinliğimizin amacı Cumhuriyet Bayramı haftasını Sivas'ta kutlamak istedik. 9'uncusunu düzenliyoruz. 5'inci sınıflarımızla geliyoruz. Biz öğrencilerimize değerlerimizi yaşatarak vermeye çalışıyoruz. Ondan dolayı Sivas'a trenle geliyoruz. Trende öğrencilerimize Cumhuriyet'in ilanının nasıl yapıldığı ve kongreler ile ilgili bilgiler veriyoruz. Amacımız sadece gezi değil burada öğrencilerimize bilgiler aktarmak ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkma noktasında yaşatarak vermeye çalışıyoruz. 15 Temmuz gecesi yüce Türk milleti Cumhuriyet'ine ve demokrasisine sahip çıktı. Biz öğrencilerimize nasıl Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet'in kuruluşunda büyük bir mücadele gösterdiyse o dönem şehitler verdiysek 15 Temmuz'da da verdiğimiz şehitlerimizi, gazilerimizi öğrencilerimize anlatıyoruz. Onlara bir Ömer Halisdemir olabileceklerini hissettirerek anlatıyoruz" diye konuştu.

Mevlana Ortaokulu Müdürü Nadi Aksoy da, "Tekden Koleji Cumhuriyet Bayramı'nda bir gün önce Sivas'a gelerek bize ayrı bir bayram yaşatıyorlar. Öğrencilerimiz birbirleriyle tanışıp, kaynaşıyorlar. Faydalı bir eğitim, kültür hizmetidir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim