Daha iyi bir ruh sağlığı için yenilmesi gereken yiyecekler.

Daha iyi bir ruh sağlığı için yenilmesi gereken yiyecekler.

Pandemi döneminde ruh sağlığınızı bu yiyeceklerle koruyabilirsiniz. Uzmanlardan ruh sağlığını koruyan yiyecek önerileri..

Pandemi döneminde çok sayıda kişi sinir ve stres içerisinde olabiliyor. Bu süreçte sağlıklı bir beyin için bazı  yiyecekleri tüketebiliriz.

Ulusalpost'un derlemesine göre yoğurt ve lahana turşusu ile ayran gibi besinler ruh sağlığına iyi geliyor. Öte yandan bağırsak sağlığı için tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer alan fasulye, baklagiller, yulaf, sarımsak, soğan, çilek ve muz gibi besinlerde hem ruh sağlığına hem bağırsak sağlığına iyi geliyor.

Bağırsak sağlığıyla ruh sağlığı doğrudan ilişkilidir. Çünkü bağırsaklarımız vücudumuzun ikinci beyni sayılırlar. Eğer bağırsaklarımız sağlıklı işlev sağlamazsa bu bile başlı başına strese neden olabilir.

İyi ve kaliteli bir ruh sağlığı için meyvelerin gücünden de yararlanabilirsiniz. O yiyecekler ise avokado ve portakal gibi yiyecekler olabilir. Özellikle brokoli gibi yeşil sebzeler de strese iyi gelmektedir..

Baharatlar arasında ise karabiber ve bir tutam tüketilen zerdeçalda hem beynimize hem hafızamıza hem ruh sağlığımıza iyi gelmektedir.. 

Uzmanlar tarafından yapılan bir çok araştırma Yulaf içeren besinlerle kabak çekirdeğinin de strese iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bir avuç yenilen kabak çekirdeği doğal mutluluk kaynağı görevi görmektedir.

Öte yandan yaban mersini ve bitter çikolatada strese iyi gelmektedir.. Somon balığının ise hem beyin sağlığına hem ruh sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır..

ULUSALPOST- KAYNAK VERİLSE BİLE... AKTİF LİNK VERMEDEN ALINTI YAPILAMAZ-