Daha Önce Duymadığınız Tavuk Dolması Çorbası Nasıl Yapılır

Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti tavuk çorbasını bir de bu şekilde deneyin. Yöresel yemeklerden olan tavuk doldurması çorbasının tarifi basit bir şekilde sizler için hazırladık.

Daha Önce Duymadığınız Tavuk Dolması Çorbası Nasıl Yapılır
Yayınlanma Tarihi : 16 Aralık 2020 22:00

Eşsiz tadı, kokusu ve lezzetiyle yöresel yemeklerimizden biri olan tavuk dolması çorbası bilenlerin anımsadığında iştah açan bir yiyecektir. Sadece tadıyla değil aynı zamanda şifa kaynağı yiyeceklerden biridir.

Bu yöresel yemeğimiz kolojen açısından çok zengin yemektir. Malzemeleri tamamen doğal ürünlerden oluşur. Hem çocukların hem yetişkinlerin hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen herkesin yemesi gereken bir yiyecektir.

Yemeyenlerin mutlaka vereceğimiz bu basit tarifle yapmasını ve sevdiklerine çocuklarına ve dostlarına verdiği ziyafette gururla sunmasını ısrarla tavsiye ederiz.  Hem ekonomik hem de her fırsatta yeniden yapmak isteyeceğiniz kışın yapacağınız bir yemek olan tavuk doldurması çorbasının şimdi, önce malzemelerini, sonrada tarifini verelim.

Malzemeler:

  • 1adet organik tavuk
  • 1 adet soğan
  • 2 kaşık Biber salçası (bir kasığı iç harcı için bir kaşağıda dışı için)
  • Yarım kasık Domates salçası
  • 1 bardak pirinç
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Tuz
  • 1.5 bardak ıslanmış nohut
  • Bir bardak yağ yarısı iç harç için diğer yarısı dışı için

Daha önceden temizlemiş olduğumuz organik tavuğumuzun iç organlarını yani taşlık, ciğer ve yüreğini biraz yağ koyarak kavuruyoruz.

Ardından ufak ufak doğramış olduğumuz soğanlarımızı etlerin üzerine koyup kavuruyoruz. Hafif kavrulduktan sonra üzerine bir kaşık biber salçamızı ekleyip biraz daha kavuruyoruz.

Ardından güzelce yıkamış olduğumuz pirinci ekliyoruz ve 1 bardak suyumuzu da ekleyip kaynatıyoruz. Suyunu çekmesini sağlıyoruz.

Ardından üzerine pul biber ve 2 çay kaşığı karabiberde ekleyip dinlenmesini sağlıyoruz. Artık tavukla iç harcımızın buluşma zamanı gelmiştir. Tavuğumuzun içine yapmış olduğumuz pilavı yerleştiriyoruz. Sonrasında da hiç hava almayacak şekilde dikiyoruz. Tavuğumuzu bu şekilde biraz bekletip asıl püf noktasına geçiyoruz.

Düdüklü tenceremizin içine yarım su bardağı yağ ve biber salçasını koyuyoruz. Bir miktar kavurduktan sonra domates salçamızı ekliyoruz. Nohutlumuzu da ekledikten sonra üzerini 5 cm geçecek kadar su ilave edip tenceremizi ocağımızın üzerine koyuyoruz. Tam bir buçuk saat normal ateşte kaynatıyoruz.

Artık bu muhteşem lezzetin sonuna yaklaşıyoruz. Tenceremizdeki tavuğu bir tepsiye çıkarıyoruz ve iç harcını bir tabağa alıyoruz. Ardından tavuğumuzu didikleyip kendi suyunun içine atıp 15 dk. daha kaynayıp bu şekilde tatların birbiri içine geçmesini sağlıyoruz. En son olarak ayırmış olduğumuz pirinçleri de kaynattığımız etlerin içine ekliyoruz ve suyu eksikse biraz daha sıcak su koyup 5 dk. daha kaynamasını sağlıyoruz. Yeniden karabiber ve pul biber ekleyip servise hazırlıyoruz. 

Tavsiye: Sıcak ve biraz acı olması tavsiye edilir.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!