Daha önce hiç duymadınız! Zeytinyağının çok şaşırtan 6 kullanım alanı

Daha önce hiç duymadınız! Zeytinyağının çok şaşırtan 6 kullanım alanı

Zeytinyağının fayda sağlamadığı nokta yok. Faydalarını öğrendikten sonra ise kullanmadan duramayacaksınız. Her alanda fayda sağlayan zeytinyağını sadece yemeklerde kullanmak için ayırmayın. Kozmetikten temizliğe pek çok işe yarıyor...

Zeytinyağı sadece yemekte kullanılmıyor. Bu mucizevi yağ her alanda kendisini gösteriyor. Her daim mutfaklarda bulunması önerilen ve çok sevilerek tüketilen zeytinyağının şaşırtan altı faydasını öğrenince çok şaşıracaksınız!

Altı farklı alanda kullanın!

Zeytinyağı ülkemizde üretimi yapılan ve doğalına erişimin artık çok daha kolaylaştığı mucizevi bir ürün. Zeytin'in faydalarını saymakla bitiremeyen uzmanlar, zeytin yapının zeytinin yetişemediği noktalardaki faydalarını da sıralıyor. Zeytinyağı bize sadece yemek yoluyla katkı sağlamıyor. Pek çok alanda mutfağınızda her zaman yer alan zeytinyağını kullanabilirsiniz.

  • Altı farklı alanda kullanabileceğiniz zeytin yağını ilk olarak yüzünüze sürerek sivilcelerinize veda edebilirsiniz. Yağ ile sivilce mi iyileşir demeyin, iyileştirici etli sağlayan bu yağ ile yapacağınız maske sayesinde cildinizdeki iyileşmeyi fark edeceksiniz. Bunun için biraz sabır gerekiyor. Üç yemek kaşığı kadar zeytinyağı ile dört yemek kaşığı tuzu karıştırın. Hamur haline gelen karışımı yüzünüzde her gün iki üç dakika bekletip sonra ılık su ve sabunlarla durulayın. İlk hafta her gün sonraki haftalar ise iki ya da üçe düşürün. Bu şekilde hem nemi koruyacak hem de ciltteki iyileşmeye tanık olacaksınız.
  • Saçlarınız için de maske yapabilirsiniz. Sadece zeytinyağını alıp saçınıza uygulayın. Saç derisine masaj da yapabilirsiniz. Kırk beş dakika kadar beklettikten sonra ise saçınızı yıkayın. Işıl ışıl saçlarınız bir yandan da yumuşacık olacak.
  • Tıraş kremi alerjiniz ya da kokusundan duyduğunuz bir rahatsızlık varsa zeytinyağı doğal bir çözüm olarak öne çıkıyor. Jileti daha iyi kaydıracak olan zeytinyağı her gün de cildinizi besleyecek. Bu nedenle isterseniz vücudun başka noktalarına da uygulayabilirsiniz.
  • Ellerinizde araba yapı ya da çeşitli çıkmayan boyalar varsa zeytinyağı imdadınıza yetişecektir. Şeker ya da tuz ile birlikte zeytinyağı ile ellerinizi tahriş etmeden ovalayın. Sabunla yıkayıp duruladığınızda tertemiz ellere kavuşacaksınız.
  • Duvarları boyadıysanız ve saçınıza ister istemez boya düştüyse bunları temizlemek için de ihtiyacınız olan şey berber değil zeytinyağı. Zeytinyağını saça uyguladıktan sonra pamuk yardımı ile boyanın olduğu noktaları ovalayın. Çok kolay çıkaracaktır.
  • Mobilyaların cilası için de kullanılan zeytinyağını bir sprey şişesine alın ve üstüne biraz sirke yoksa da limon suyu ekleyin. Mobilyalara sıkıp temiz bezle sildikten sonra ahşaplarınızın yeniden parladığını göreceksiniz.

İlgili Haberler