‘’Daha Sert Tedbirlerin Alınma Zamanı Geldi’’ 14 GÜNLÜK KAPANMA bombası..

‘’Daha Sert Tedbirlerin Alınma Zamanı Geldi’’ 14 GÜNLÜK KAPANMA bombası..

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz, ‘’Daha sert tedbirlerin alınma zamanı geldi’’ ifadelerini kullandı.

Beştepe’de başlayan kritik toplantı öncesi, Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz kritik açıklamalarda bulundu. Afşin Emre Kayıpmaz, ‘’Daha sert tedbirlerin alınma zamanı geldi.

Yüksek ihtimalle bugün de yeni kararlar alınacaktır’’ ifadelerini kullandı. Diğer yandan Emre Kayıpmaz, 14 günlük tam kapanma iddiaları için ise ‘’Salgın döneminde sürdürülebilir tedbirlerle gitmekte fayda vardır. Sosyal ve ekonomi boyutları da vardır.’’ ifadelerini belirtti.

Koronavirüs vakalarında artışların meydana gelmesiyle, bütün gözler bugün Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’na döndü.

Beştepe’deki kritik toplantıda sokağa çıkma kısıtlamalarının genişletilmesi başta olmak üzere birkaç yeni önlemlerin belirlenmesi beklenirken Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz çarpıcı açıklamalar dile getirdi.

NTV’de canlı yayın sırasında sorulara yanıt veren Kayıpmaz şu ifadeleri dile getirdi:

Bugün Yeni Kararlar Alınacaktır

Geçtiğimiz haftada alınan sokağa çıkma kısıtlamalarının ve diğer tedbirlerin büyük bir yararının olmadığını gördük. Bu durumun da yeni kısıtlamaları getireceğini düşünüyorum. Büyük bir ihtimalle bugünde yeni kararlar açıklanacaktır. 30 bin vaka sayısı ile Avrupa’da birinci sırada yer almaktayız. İnsanların hareketliliğini azaltmak adına bugün adımlar atılacaktır. Daha sert tedbirleri alma zamanı artık gelmiştir.

14 Günlük Kapatma Gündemde mi?

Saat 10.00’da yasak bitiyor, insanlar da hemen dışarıya çıkıyorlar. Haliyle kalabalık oluşturuyor. Toplu taşıma araçlarında da kalabalık oluşturuluyor. Bu durumda hastalık yayılma fırsatı buluyor. Salgının daha ne kadar süreceğini bilmediğimizden 14 günlük kapatma etkili fakat kapatmanın ardından oluşan gevşeme ile birlikte vaka sayılarında artış meydana geliyor.

Salgın döneminde sürdürülebilir tedbirlere gidilmesinde fayda vardır. Aslında salgın için uygulanabilecek birçok tedbir vardır. Tam kapatma da buna dahildir ancak bu durumların hepsinin artısının eksisinin iyice düşünülmesi gerek. Ekonomik ve sosyal boyutları da vardır.

Bu kritik toplantıdan sonra da yeni kararların açıklaması yüksek bir ihtimaldir. Hızlı yükselen vakalar ve diğer oranlar, bu tedbirlerin alınmasının gerektiğini göstermektedir.