Daha sık soğan yerseniz vücudunuzda bakın ne gibi değişiklikler meydana geliyor..

Daha sık soğan yerseniz vücudunuzda bakın ne gibi değişiklikler meydana geliyor..

Soğanın faydaları saymakla bitmiyor. Daha sık soğan yerseniz saç, ağız, beyin göz ve vücuda daha pek çok faydası bulunmakta.

Tıbbi uygulamalarda sıkça kullanılan soğan her bakımdan zengin bir besin. İçerisinde sülfürik bileşiklerin ve kuersetin barındıran soğan aynı zamanda vitamin, mineral ve organik bileşik kaynağıdır. Sopan, içerisinde barındırdığı kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, selenyum ve fosfor gibi mineral bileşenleri birer C vitamini, B6 vitamini ve diyet lif kaynağıdır. Soğanın vücuda faydalarına bakacak olursak…

Kanserin düşmanıdır

Soğanın içerisinde bulunan kuersetin adlı güçlü bileşik, kansere karşı önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle kırmızı soğan, kolon ve meme kanser hücrelerini yok etmede etkilidir.

Kan şekerini düşürüyor
 

Soğanın içerisinde bulundurduğu krom kan şekerini düzenlemede etkilidir. Bunun yanında kükürt bileşenlerinden olan S-metilsistein ve kuersetin insan vücudundaki kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcıdır.

İltihapları iyileştirir

Soğan içerisinde kesretin adı bir madde barındırır. Bu madde enflamasyonu yani iltihaplanmayı önlemeye yardımcıdır. Soğan, hücrelerde histamin salgılanmasını önleyerek alerjen tedavilerinde kullanılır. Kuersetinin ve antihistaminik özellikleri bulunan soğan, burun tıkanıklığının önüne geçmede etkilidir. Ayrıca soğan bir doğal antibiyotiktir ve yaraların hıza iyileşmesinde rolü vardır.

Sanılanın aksine sağlıklı bir nefes için idealdir

Solunum yolu hastalıkları olan kişiler, soğan ekstrelerinden faydalanabilirler. Astım ve alerjik rinit gibi hastalıklarda etkilidir. Ayrıca içerdiği prebiyotikler sayesinde burun tıkanıklığını gidererek daha sağlıklı bir uyku sağlar.

Soğan, içinde barındırdığı tiyosülfinatlar ve tiyosülfonatlar (kükürt bileşikleri) ile diş çürümesine sebebiyet veren bakterileri azaltmaya yardım eder. C vitamini kaynağı olan soğan, dişlere yararlıdır ve hatta diş ağrılarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Göze damla olarak kullanılabilir

İçerisinde bulunan kükürt ile göz merceği sağlığına iyi gelir. Soğan, Glutatyon ismi verilen proteinin daha büyük bir üretimini uyararak glokom, maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azaltır. İçeriğinde bulunan selenyum maddesi özde bulunan e vitaminini destekleyicidir. Ekstraktlar da kornea bulanıklığının önüne geçilmesinde etkili olabilir. Hatta soğan suyu damla olarak kullanılabilir.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler