Daha Zeki Olmanın Yolları! Beyninizi Harekete Geçiren Yöntem

Daha Zeki Olmanın Yolları! Beyninizi Harekete Geçiren Yöntem

Hayatın her alanında karşılaşabileceğimiz sorunları çözmek, stresle başa çıkabilmek ve başarılı olmak için beynimizi sürekli olarak çalıştıracak aktivitelere yönelmek gerekiyor. Bilim insanları zekâyı keskinleştirmeye yarayan yöntemleri ortaya koydu…

Zekânın da geliştirilebilir olduğu bir gerçek. Yaş ya da kapasiteye bakılmaksızın zekayı geliştirmek bu etkinliklerle mümkün. Zekânızı ömür boyu geliştirme için bu adımları takip edebilirsiniz.

Zekayı en etkili çalıştıran aktivite

Bilim insanlarının defalarca kez kanıtladığı zekâ geliştiren aktivitelerden biri entrüman çalmaktır. Blok flüt bile olsa herhangi bir enstrümanı çalmak matematiksel güç başta olmak üzere hayal gücü, iletişimi ve gözlem gücünü arttırmaktadır. Bu nedenle zeka gelişimi için gündelik hayatta enstrüman çalmaya zaman ayırmak gerekiyor.

Gazete okuyun, bulmacasını çözün!

Gazete alın! Gazetede herhangi bir konuda da olsa yazılan yazıları okuyun ve çıkan bulmacaları çözün! Hangi konuda olursa olsun bir şeyler okumak zekayı geliştirmenin en etkili yollarındandır. Bir şeyler okumak ilk adımda sinirleri yatıştırmak ve sakinleştirmek gibi bir etkide bulunmasının yanında insanları daha iyi anlamak,  kalıpları bilmek ve problem çözmek gibi konularda da zihinsel gelişimi sağlamaktadır. Gazeteden çıkan bulmacaları çözmek de beynin kendisini organize etme yeteneğini geliştirir. Bu durum da depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarla baş etmek için önemlidir.

Birden fazla dil öğrenmeye gayret edin

Dil öğrenmek kesinlikle zekâyı geliştiren bir aktivitedir. Yeni bir dil öğrenerek hafızanızı geliştirebilir, beyninizin ince ayarlarını keskinleştirebilirsiniz. Bilim insanlarının belirttiğine göre birden fazla dilde konuşan kişiler sorunlarla başa çıkma konusunda diğerlerinde daha iyiler.

Kümülatif olarak öğrenme sağlayın. Arada bir unutacağınız bölük pörçük bilgiler tabi ki kötü değildir ancak bir konuda toplu öğrenip, üzerinden zaman geçerken de tekrar etmek zekâyı geliştiren aktivitelerden biridir.

Egzersiz ve meditasyon…

Meditasyon yapmak da zihni geliştiren aktivitelerden biridir. Odaklanma gücünü arttıran, sakinleştiren ve daha mantıklı kararlar alabilmeyi sağlayan meditasyon sayesinde duyguları kontrol altına alma gücü de elde edersiniz.

Diğer bir önemli aktivite ise egzersiz yapmaktır. Arada bir canınız istediği için değil; düzenli olarak egzersiz yapmak önem taşımaktadır. Düzenli yapılan egzersiz beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.

İlgili Haberler