• BIST 121.475
  • Altın 294,799
  • Dolar 5,8926
  • Euro 6,5369
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -3 °C
  • İzmir 9 °C

Dalgıçlar Dünya Çevre Günü’nde Haliç’te Atık Temizliği Yaptı

Dalgıçlar Dünya Çevre Günü’nde Haliç’te Atık Temizliği Yaptı
Beyoğlu'nda 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde doğa dostu dalgıçlar Haliç'e dalarak suyun altında biriken atık malzemeleri gün yüzüne çıkardı.

Beyoğlu'nda 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde doğa dostu dalgıçlar Haliç'e dalarak suyun altında biriken atık malzemeleri gün yüzüne çıkardı. Suyun derinlerinden çıkarılan atıklar sergilenerek çevrenin ve denizlerin kirletilmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

Beyoğlu Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla "Her Atık Çöp Değildir, Yarınlar Çöpe Gitmesin" sloganıyla birçok etkinlik düzenledi. Çevre dostlarının Hasköy Sahil'de buluştuğu etkinliklere Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş ve birçok çocuk aileleri ile birlikte katıldı. Etkinlikler kapsamında çocuklara üzerinde "Daha Temiz Bir Dünya İçin Çöpünü Çöpe At" sloganlarının bulunduğu tişörtler dağıtıldı. Alanda stant kuran birçok firma öğrencilere küçük yaşlardan itibaren çevre bilinci kazanmaları için geri dönüşüm hakkında bilgiler verirken çalışmalar ile sağlanan kazanımları anlattı. Başkan Demircan da alandaki stantları gezerek yetkililerden atık maddelerin geri dönüşümü hakkında bilgi aldı. Öğrencilerin Dünya Çevre Günü dolayısıyla sergilediği tiyatro oyunları çocukların beğenisini kazanırken Beyoğlu'nda çevreye verilen önem de bir kez daha vurgulandı. Ardından, doğa dostu dalgıçlar Haliç'in derin sularına dalarak suyun altındaki biriken atık malzemeleri topladı. Deniz altından çıkan atıklar arasında şişe, plastik maddeler bulunması görenleri şaşırttı. Çıkarılan malzemeler de sergilenerek çevrenin ve denizlerin kirletilmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

"Haliç'in dibine attığımız o çöpleri maalesef denizin dibinden çıkarttık"

Çocuklarda çevre bilincinin küçük yaşlarda oluşturulması noktasında bu tür etkinliklerin önemine dikkat çeken Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, " Malumunuz 5 Haziran Dünya Çevre Günü, çevremizi temiz tutmak konusunda yaptığımız çalışmaları anlattık. Bir duyarlılık ortaya koymak adına da Haliç'in dibine attığımız o çöpleri maalesef denizin dibinden çıkarttık. Beyoğlu Belediyesi olarak uzunca bir süre okullarda yağ, pil toplama kampanyaları yaptık ve çocuklara ödüller verdik. Hedefimiz iyi bir çevre suyu, havayı, parkı bahçeyi, etrafımızı temiz tutacağımız bir bilinci oluşturmak. Haliç çok temizlendi, malumunuz geçmişte fabrikalar vardı. O fabrikaların yükünü uzunca bir zaman sonra cumhurbaşkanımızın liderliğiyle Haliç temizlendi. O günden bu güne Haliç çok daha iyi bir noktada" dedi.

"Denizi biz kirletiyoruz, bizim bakmamız lazım"

Herkesin çevreyi özenle koruması ve atıkları denizlere atmaması gerektiğini ifade eden dalgıç Ali Cihan Mandıracı, " Dünya Çevre Günü'nde denizler tertemiz olsun isteriz ama baktığımızda bunlar denizin kendi ürettiği şeyler değil maalesef. İnsanların kendi eliyle attığı şeyler, demek ki denizi biz kirletiyoruz, bizim bakmamız lazım. Dünya Çevre Günü manasıyla herkese denizlere bir şeyleri atmamayı, bakmayı öğretmemiz lazım" diye konuştu.

"İçler acısı bir durum böyle olursa denizlerimiz kirlenecek"

Haliç'ten çıkan atıklar karşısında çok şaşırdığını ve üzüldüğünü belirten Muhammet Nuri Ünsal, " İçler acısı bir durum böyle olursa denizlerimiz kirlenecek. Mesela biz bu denizde yüzemiyoruz çok pis diye annemiz babamız izin vermiyor Denizler olmazsa bizim suyumuz da olmaz yaşam kaynaklarımız biterse dünyanın sonu gibi bir şey" şeklinde konuştu.

Dalgıçlar Dünya Çevre Günü’nde Haliç’te Atık Temizliği Yaptı

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim