Davutoğlu'ndan Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Davutoğlu'ndan Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "İfade etmek isterim ki, basın ve ifade özgürlüğü benim için vazgeçilmezdir. Bu özgürlüklerin kullanılması Türkiye gibi demokratik bir ülkede hayati öneme haizdir" dedi. 


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda şu ifadeleri kullandı:
"Gazetecilik; halkın haber alma ve bilgi edinme hakkına, ülkemizin barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesine katkı sağlayan en önemli meslek gruplarından biridir. Meslek etiğine tam bir bağlılıkla, vatandaşlarımızın gözü, kulağı ve dili olan tüm basın mensuplarının, demokrasimizin güçlenmesinde tayin edici bir rol aldıkları da göz ardı edilemez bir gerçektir.

Basın çalışanlarının karşılaştıkları zorlukları aşmak için alınması gereken tedbirler hükümet olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir husustur. 1990'larda akademisyen olduğum dönemde aynı zamanda köşe yazarlığı da yaparak bu değerli mesleğin içinde olma fırsatı yakaladım. İfade etmek isterim ki, basın ve ifade özgürlüğü benim için vazgeçilmezdir. Bu özgürlüklerin kullanılması Türkiye gibi demokratik bir ülkede hayati öneme haizdir. 2002'den bu yana özgürlük alanlarının genişletilmesinde büyük reforma imza atan bir iktidar olarak bu özgürlüğün en güçlü teminatı da biziz."


"Gazeteciliğin, halkın haber alma özgürlüğü dışında belli vesayet odaklarının gündemini ülkeye dayatmak olmadığını da herkesin bilmesi gerekir" diyen Davutoğlu, özgürlüklerin kötüye kullanılması ve özellikle terörün ve terör örgütlerinin propagandasını yapma saiki ile hareket etmenin gazetecilik kapsamına girmeyeceğinin altını çizdi.
Davutoğlu, mesajında bu özel gün vesilesiyle başta birlikte mesai yaptığı Başbakanlık muhabirleri olmak üzere ülkemizdeki bütün gazetecileri tek tek tebrik etti, Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.


Evrensel hukuki ve insani değerleri koruyarak, mesleklerini hiçbir baskı ve tazyik altında kalmadan icra eden ve özgürce gazetecilik yapan bütün basın camiasını demokratik gelişmemize yaptıkları katkılardan dolayı kutlayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün gazetecilere hızlı ve doğru haber yarışında başarılar diliyorum. Dünyanın bir çok bölgesinde doğru ve eksiksiz habercilik anlayışı ile fedakarca görev yapan, başta Suriye ve Filistin olmak üzere yaşanan acıları dünyaya duyurmak için canını tehlikeye atan ve bu uğurda hayatını kaybeden tüm gazetecileri saygı ve minnetle anıyorum."  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.