• BIST 101.729
  • Altın 227,729
  • Dolar 5,3025
  • Euro 5,9989
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 9 °C

Deik’ten İsviçre Çıkartması

Deik’ten İsviçre Çıkartması
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) Türkiye-İsviçre İş Konseyi Heyeti ziyareti, SwissTurkish Business Council (STBC) ev sahipliğinde gerçekleşti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) Türkiye-İsviçre İş Konseyi Heyeti ziyareti, SwissTurkish Business Council (STBC) ev sahipliğinde gerçekleşti.

İsviçre ekonomisini yakından tanımak, ülke ile iş ilişkilerini geliştirmek, ekonomik ilişkileri artırmak amacıyla DEİK tarafından düzenlenen İsviçre İş Konseyi ziyaret programı yoğun geçti. İsviçre Ulusal Merkez Bankası, İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknolojileri Merkezi (EMPA), heyet tarafından ziyaret edilen kurumlar arasında yer aldı. İsviçre Büyükelçiliği de heyetin önemli ziyaret adreslerinden oldu.

Milyar dolarlık firmaların vatanına yolculuk

İsviçre İş Konseyi heyetinde yer alan VSY Biotechnology CEO'su Dr. Ercan Varlıbaş, iş konseyinin oldukça verimli geçtiğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu: "İsviçre; hem tarım ve hayvancılığın hem de bilim ve teknolojinin bir arada geliştiği özel bir ülke. Birçok farklı endüstri dalında öncü firmalar arasında yer alan İsviçre'de, dünyanın en yüksek değere sahip olan ilk 500 markasından bir kısmı bulunuyor. 8 milyonluk nüfusu ile milyar dolarlık firmaların vatanı. İsviçre'de Türk firmalarının da yatırımları bulunuyor. Dış İşleri Bakanlığı verilerine göre İsviçre'de 100'e yakın Türk firması mevcut. Türkiye'de de İsviçre sermayesi veya İsviçreli girişimci ile ortak kurulmuş firma sayısı 800 civarında. İş konseyleri ile İsviçre ve Türkiye arasındaki bu işbirliği ilişkilerinin daha da gelişeceğini güçleneceğini umuyorum. İş Konseyi sayesinde Türk firmalarıyla İsviçreli firmaların bir araya gelmesi, yatırım fırsatlarını konuşması, değerlendirmesi iki taraf için de çok önemli. Bu buluşmaların firmaların vizyonlarının genişlemesine büyük katkı sağladığını düşünüyorum.Bu gelişmeler; İsviçre ile Türkiye'nin büyüyen ticaret hacmine de katkı sağlayacaktır".

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim