• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 20 °C

Deik’ten Mısır Ziyareti

Deik’ten Mısır Ziyareti
5'nci Türkiye-Mısır İş Konseyi ortak toplantısı Kahire'de gerçekleştirildi.

5'nci Türkiye-Mısır İş Konseyi ortak toplantısı Kahire'de gerçekleştirildi.

DEİK/Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkanı Mesut Toprak'ın başkanlığındaki Türk iş dünyası heyeti uzun bir aranın ardından, 12 Mart'ta Mısır'ın başkenti Kahire'yi ziyaret etti. İş Konseyi ziyareti kapsamında heyet, T.C. Kahire Maslahatgüzarı Ali Rıza Güney'in ev sahipliğinde düzenlenen çalışma kahvaltısında Mısır'da yatırımı olan Türk firma temsilcileriyle bir araya geldi.Güney, heyet ile Mısır'daki mevcut ilişkiler ile ilgili değerli paylaşımlarda bulundu. Sonrasında düzenlenen 15'nci Türkiye-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısı ise, DEİK'in karşı kanat kuruluşu Mısırlı İşadamları Derneği'nde (EBA) gerçekleştirildi. Toplantıya, Kahire Maslahatgüzarı Ali Riza Güney, Kahire Ticaret Müşaviri Bora Esen, Konsey Eş Başkanı Adel Abdou El-lamei, EBA Başkanı Ali Helmy Eissa ile Mısır Sanayi Kalkınma Otoritesi (IDA) Başkan Yardımcısı Magdy Ghazi ve derneğin Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Toprak: "Ekonomik işbirliğinin güçlenmesi, iki ülke için de kazançtır"

Buluşmada açıklamalar yapan DEİK/Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkanı Mesut Toprak, DEİK'in Afrika'da 39 İş Konseyi ile çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini belirtti. Türkiye'nin 10 yılı aşkın süredir yürüttüğü Afrika Açılımı politikasında Mısır ile ticari ve ekonomik işbirliğinin önemini vurgulayan Toprak, "Bulunduğumuz ortak coğrafyada, Türkiye ve Mısır'ın işbirliği, her iki ülke açısından da stratejik önem taşıyor" dedi.

Türkiye'nin Mısır'a ihracatı 2015'te yüzde 5 gerileme ile 3,1 milyar dolar, 2016'da ise yüzde 12,7 oranında düşüş ile 2,7 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Türkiye'nin Mısır'dan ithalatı ise 2016'da, bir önceki yıla oranla yüzde 19 artış ile 1,4 milyar dolara ulaşmıştı. Bu rakamları hatırlatan ve Afrika Kıtası'nda Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülkenin halen Mısır olduğuna değinen Toprak, sözlerini şöyle sürdürdü: "2000'li yılların başından bu yana, Türkiye-Mısır ekonomik ilişkileri, altın dönemini yaşıyor. Türkiye, Mısır'ın 4'üncü büyük ticaret ortağı konumunda. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 5 milyar dolar seviyesinde. Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacmi bir miktar azalmış olsa da, bölgede Türkiye'nin hali hazırda en fazla ihracat yaptığı ülke Mısır. Ekonomi Bakanlığı da 2016-2017 döneminde Mısır'ı öncelikli yatırım ülkelerinden biri olarak belirleyerek, bu tablonun güçlenerek gelişeceğini ortaya koydu".

Türk doğrudan yatırımlarının 2 milyar dolardan fazla olduğu Mısır'da, 40'ı büyük ölçekli olmak üzere yaklaşık 200 Türk firmasının faaliyet gösterdiğini de sözlerine ekleyen Toprak, Türk fabrikalarında 75 bini aşkın Mısırlı çalışanın istihdam edildiğini belirtti. Tekstilin yanı sıra otomotiv, bankacılık, cam sanayi, soda külü, inşaat, enerji, işlenmiş yiyecek ve ev aletleri gibi diğer sektörlerde de Türk yatırımların bulunduğunu söyleyen Toprak, "Türk müteahhitlik firmaları Mısır'da bugüne kadar 1 milyar dolar değerinde 26 projeye imza attı" dedi.

Mısır'da farklı sektörlerde faaliyet gösteren pek çok sanayi kuruluşunun Türk şirketlerinin bilgi birikimine ihtiyacı bulunduğunu hatırlatan Toprak, "Bizler küresel Türk yatırımcıları olarak tecrübelerimizi bu coğrafyadaki şirketler ile paylaşmaya hazırız ve bundan mutluluk duyarız" dedi.

İki ülke arasındaki başarılı ticari ilişkilerin ivmesini artırarak özellikle sağlık, turizm, ulaştırma, enerji, tekstil, hazır giyim, tarım, hayvancılık, otomotiv ve inşaat malzemeleri gibi Mısır için öncelikli sektörlere de yansıtılabileceğinin altını çizen İş Konseyi Başkanı Toprak, Mısır'ın nüfusunun yüzde 70'inin 30 yaş altında olduğunu ve bu anlamda eğitimin önemli olduğunu vurguladı.

Aydın: "Mısır-Türk Üniversitesi kurulacak"

DEİK/Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı ve DEİK/Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın ise, "Mısır bulunduğumuz coğrafyada kültürel gücüyle önemli bir ortağımızdır. Bundan dolayı, Mısır ile ekonomik ve kültürel parametreleri güçlü tutarak daha sağlam bir ortaklığımız olacaktır" dedi.

DEİK/Eğitim Ekonomisi İş Konseyi tarafından geliştirilen "Eğitim Diplomasisi" kavramı çerçevesinde atılabilecek önemli adımlar bulunduğunu belirten Aydın, eğitim alanında yapılacak işbirliğinin ikili siyasi, kültürel ve ekonomik ilişiklerin önünü açacağını dile getirdi. Eğitilmiş insan gücünün önemine vurgu yapan Aydın, bugün Mısır ve Türk üniversiteleri arasında birçok anlaşma olduğunu ancak bunların yetersiz kaldığını belirtti.

Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında Türk üniversitelerinin de yer aldığını vurgulayan Mustafa Aydın,Türkiye'de 300 Mısırlı öğrencinin eğitim gördüğünü ve 90 milyonluk Mısır nüfusunun 50 milyonunu genç nüfusun oluşturduğunu ifade etti. Başkan Aydın, iki ülke ilişkileri ile Mısır ekonomisine önemli katkılar sağlayacak üniversite öncesi eğitimi de kapsayan bir eğitim kurumunun açılması için Türk ve Mısırlı iş dünyasına öneride bulundu.

EBA Başkanı El-lamei: "Türkiye ile ortak projeler yapmalıyız"

Toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren EBA Başkanı ve Konsey Eş Başkanı Adel Abdou El-lamei ise, Türkiye-Mısır İş Konseyi'nin uzun bir aradan sonra tekrar bir araya gelmesinden mutluluk duyduklarını ve Konsey olarak ortak faaliyetler geliştirmek istediklerini dile getirdi. Başkan El-lamei, Mısır'ın yeni "Kalkınma Planı" dahilinde East Port Said Limanı ve Süveyş Kanalı Lojistik Bölgesi projesi ile yeni sanayi projelerinde Türk yatırımcıların desteğini beklediklerini söyledi. El-lamei ayrıca, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin pekiştirilmesi ve arzu edilen canlılığa tekrar kavuşması için ortak yatırım projelerinin önemine dikkat çekti.

Mısır Sanayi Kalkınma Otoritesi (IDA) Başkan Yardımcısı Magdy Ghazi Mısır'daki mevcut Türk yatırımlarına değinerek, güncel yatırım fırsatları ile ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulundu ve Türk yatırımcılarını Mısır'a yeni yatırım yapmaya davet etti.

Türkiye ile Mısır arasında ticari ilişkilerin artırılmasına yönelik fırsatlar ele alındı

15'nci Türkiye-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısı'nda ayrıca, iki ülke arasında yatırımların artması ve daha çok istihdam sağlanması için elverişli yatırım ortamının oluşturulması gerektiğinin altı çizilirken, son dönemde diğer ülkelerle beraber Türkiye'nin de maruz kaldığı bazı korumacı politikaların Mısır tarafından esnetilmesi gerektiği vurgulandı. Toplantıda özellikle 2016 yılı Mart ayında yürürlüğe giren Üretici Kayıt Sistemi, gümrüklerde yaşanan uygulama farklılıkları, döviz limitleri, taşımacılıktaki sistemsel engeller (yenilenmeyen Ro-Ro ve kara yolları anlaşmaları), bürokratik işlemler ile vize başvuru sürelerinin uzunluğu gibi iki ülke arasındaki ticareti olumsuz etkileyen sıkıntılar, DEİK heyeti tarafından hatırlatıldı. Söz konusu sorunların çözülmesi için gerekli çalışmalara başlandığını belirten Mısır tarafı ise, ortak sıkıntılar olduğunu ve en kısa sürede ortadan kaldırılmasının yalnızca Türk yatırımcılar için değil Mısır'ın refahı ve ticaret hacmi için de önemli olduğunu ifade etti. Ayrıca, mevcut sanayi bölgelerinde Türk yatırımcı firma sayısının 120'ye ulaştığını ve çok başarılı sonuçlar aldıklarını dile getiren Mısır tarafı, bu sayının artması için gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda ilgili makamlarla görüşüleceğini belirtti.

Karşılıklı heyet ziyaretlerinin frekansı sıklaştırılacak

Türk ve Mısırlı yatırımcıların üzerine önemli görevler düştüğünün vurgulandığı toplantıda, resmi temasların tekrar başladığı bu süreçte karşılıklı ticari heyet ziyaretlerinin sıklaştırılmasının ticari ilişkilerin ivme kazanmasında büyük rol oynayacağı belirtildi. Bu çerçevede, Türkiye-Mısır İş Konseyi Eş Başkanı Lamei Türkiye'yi ziyaret etmeye davet edildi. İş Konseyi'nin bir sonraki toplantısının Haziran ayında Türkiye'de yapılması planlanıyor.

Resmi Makamlardan Türkiye Desteği

Heyet ziyareti kapsamında ayrıca, Mısır Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakan Vekili Dr. Mona Ahmed ile makamında bir görüşme gerçekleştirildi. Söz konusu görüşmede, Türkiye-Mısır İş Konseyi Ortak Toplantısı hakkında bilgiler paylaşılırken Bakanlığın ikili ticarette ve yatırım alanında yaşanan sorunlar ile iki ülke iş dünyasını bir araya getirecek Konsey faaliyetlerine destek vermesi talep edildi. Bakan Vekili, bu zorlu dönemin atlatılacağını, altyapı, sanayi ve ihracata yönelik yatırımları artıracak hamleler yapılacağını ve bu projelerde Türk girişimcilerinin yer almalarını önemsediklerini dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim