Demirin Emilimi İçin Kırmızı  Eti Bu Şekilde Tüketiniz Yoksa Tüm Besin Değeri Gidiyor

Demirin Emilimi İçin Kırmızı Eti Bu Şekilde Tüketiniz Yoksa Tüm Besin Değeri Gidiyor

Demir eksikliği vücutta kansızlığa yol açabiliyor. Farkında olmadan sağlıklı beslensek bile demiri vücudumuz emmediği için kansızlık tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz. Peki demir deposu kırmızı et nasıl tüketilmeli?

Uzmanlar uyarıyor, kırmızı etin içerisindeki demirden tam olarak faydalanmak için mutlaka C vitamini ile beraber tüketilmesi gerekiyor. 

Kırmızı etin içerisinde bol miktarda bulunan demir ve folik asitten yararlanmak için C vitaminine ihtiyaç duyuluyor. C vitaminin bu denli önemli olma sebeplerinden biri de bu zaten. Bu nedenle kırmızı eti tüketirken mutlaka yanında bol limonlu çiğ salatalar ile yemek gerekiyor. Eti sade yediğinize oranla vücudunuza çok daha fazla demir alacak olan bu yöntem sayesinde kan hücreleri de çok daha hızlı bir şekilde demiri kullanabilecek. Bu da kansızlık sorununu daha hızlı çözüme kavuşturabilir. 

Et yerken dikkat

Ancak kansızlığı yenmek için kırmızı ete gömülmemek gerekiyor. Uzmanlar en fazla dört köfte kadarlık 120 gram et tavsiye ediyorlar. Fazlası damar tıkanıklığı ve kalp krizi riski taşıyor.

Bu nedenle kırmız etin haricinde yiyebileceğiniz demir kaynaklarının arasında yumurta bulunuyor. Yumurta içeriğinde bulunan demirden faydalanmak için, kahvaltıda haşlanmış yumurta yanında limonlu bir salata tüketebilirsiniz.

 

Kuru baklagillerin yanında da salata olmalı

Kuru baklagil yemekleri de birer demir deposu olmaktadır. Bunların içerisinde kuru fasulye ve nohut yanında tofu da epey güçlü bir demir kaynağıdır. Ancak bu yemekleri de mutlaka limonlu salatalarla tüketin.

Üzerine limon sıkın ya da kivinin üzerine dökün

Diğer yandan pek sevilmeseler de yeşil yapraklı sebzeler büyük bir demir kaynağıdır. Bu nedenle ıspanak ya da lahana tüketirken mutlaka üzerine bol bol limon sıkın. Bu yemeklere limon sıkarak tadını daha lezzetli hale getirebilirsiniz de.

Son olarak pekmez de muhteşem bir demir kaynağıdır. Zaten anneler ve babalar çocuklarına kan yapması için bol miktarda pekmez yedirmeye çalışır. Çocuklar yemiyorlarsa kivinin üzerine dökerek de verebilirsiniz. Bu sayede demir emilimi de kolay olacaktır.

İlgili Haberler