Demirtaş'ın özerklik sözlerine soruşturma

Demirtaş'ın özerklik sözlerine soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'özerklik' sözlerine yönelik olarak soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'özerklik' sözlerine yönelik olarak soruşturma başlattı.


DEMİRTAŞ NE DEMİŞTİ ?
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Olağanüstü Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, "Kürtlerin statüsü ve Türkiye’nin idari yönetimiyle ilgilidir. Bu ikisi özerklikle ilgilidir. Nasıl bir yönetim inşa edebiliriz bunları hatırlatmak ve dünyaya hatırlatmak için
bu toplantı çok önemli olacaktır. Kürtler artık kendi coğrafyasında siyasi irade olacaktır. Kürdistan Ortadoğu’nun orta yerinde bir güneş gibi ışıldıyorsa dostlarımız, et ve tırnağız diyenler bundan mutluluk duymalı. Güç verilmeli, omuz omuza olunmalı. Gelecek yüzyılda Kürdistan statüsü olacak. Belki federal devletleri, belki bağımsız devletleri olacak. Bedeli ağır olacak diye onurumuzu mu yitireceğiz? Bazılarının mezar taşı, cenazesi yok. Neyse bedeli biz ödemek için göze alacağız. Bundan başka yol yok, olsa biz ona her zaman açığız" demişti.


DEMİRTAŞ’IN AÇIKLAMALARINA BİR TEPKİ DE BAKAN BOZDAĞ’DAN 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın özerklik ve özyönetimle ilgili açıklamalarına ilişkin, "Bu açıklamalar, ihanettir, suçtur ve yok hükmündedir" dedi.


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın özerklik ve özyönetim açıklamalarına sert tepki gösterdi. “HDP Eşbaşkanı S. Demirtaş; hendek, barikat, tuzak, mayın, bomba, silah, ölücü teröristler ve terör örgütünün sözcülüğüne soyunmuştur" diyen Bozdağ, "S. Demirtaş, bölücü terör örgütünün bölücü hedeflerini açık ve net ifade etmiştir.Bu açıklamalar, ihanettir,suçtur ve yok hükmündedir. S. Demirtaş, hür demokratik zeminde parlementoda siyaset yerine kirli terör siyasetine sahip çıkmış,bölücülüğünü açıkça itiraf etmiştir” ifadelerini kullandı.


Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü, bölücü terör örgütüne, bütün hainlere ve onları kullanan ağababalarına rağmen korunduğunu ve bundan sonra da korunacağını vurgulayan Bakan Bozdağ, "Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü, bölücü terör örgütüne, bütün hainlere ve onları kullanan ağababalarına rağmen korunmuştur/korunacaktır. Bölücü terör örgütü ve onların destekçileri,değil yüz yıl yüzlerce yıl geçse de bu amaçlarına ulaşamayacaktır" dedi.
Türklerle ile Kürtler arasındaki kardeşliğe de değinen Bozdağ, şunları kaydetti:


“ Türkler ve Kürtler arasında bin yıldan fazladır süren kardeşlik hukuku,tarih ve kader birliği,her türlü ayrılıkçılığın panzehiridir. Onlarca senedir Türklerle Kürtler arasında kardeş kavgası çıkartmayı başaramayan bölücü terör örgütü, bundan sonra da başaramayacaktır. Bölücü terör örgütü ve destekçileri bilmeli ki bin yıllık Türk-Kürt kardeşliğini, hiç bir güç yok edememiştir/edemeyecektir de.”

Kaynak:Haber Kaynağı