• BIST 83.675
  • Altın 250,321
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 26 °C

Deniz Baykal: Bu iş, ‘o FETÖ’cü, bu FETÖ’cü’ ihbarları ile çözülecek gibi değil

Deniz Baykal: Bu iş, ‘o FETÖ’cü, bu FETÖ’cü’ ihbarları ile çözülecek gibi değil
CHP Eski Genel Başkanı Baykal, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik başlatılan soruşturmalara değinerek "Bu konuda iş, ‘O FETÖ’cü, bu FETÖ’cü’ ihbarları ile çözülecek gibi değil.

CHP Eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, partisinin Kocaeli İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek bir basın toplantısı düzenledi. CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın düğününe katılmak ve Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören CHP Eski Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen’i ziyaret etmek için Kocaeli’ye gelen CHP Eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, partisinin Kocaeli İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan ile partililer katıldı. Basın toplantısına ziyaretinin siyasi bir amacı olmadığını belirterek başlayan Baykal, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Türkiye’nin içerisinden geçmekte olduğu bu kritik dönemde olağanüstü önem kazandığına, bir kez de ben dikkat çekmek isterim. Gerçekten Türkiye tarihinin en ağır yarılmalarından birisini yaşıyor. Böylesini daha önce yaşamamıştık. Cumhuriyet tarihimizde tanık olmadığımız kadar büyük sorunlarla, krizlerle karşı karşıyayız. Bunların şimdi sonuncusu ile Türkiye hesaplaşıyor” dedi.


“CHP’nin ilkelerinin Türkiye için önemi kanıtlanmıştır” 
Cumhuriyet Halk Partisi’nin benimsediği ilkelerin Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Baykal, “Böyle bir sürecin ne için yaşandığı, nasıl yaşandığı, bu sıkıntılı ortamdan Türkiyemizin nasıl çıkabileceği, bir daha böylesine bir krizler sarmalı içerisine sürüklenmeden Türkiye’nin hak ettiği hukuka saygınlığı, demokratik bir yaşamı hayata geçirebileceği konusu önümüzdeki temel konudur. Yaşanan olaylar Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkelerinin, değerlerinin, temel zihniyetinin, anlayışının Türkiye için ne kadar önemli, ne kadar değerli olduğunu kanıtlamıştır. Sadece bu son yaşadığımız darbe girişimi ile kendisini gösteren olay dolayısıyla bunu söylemiyorum. Türkiye’nin terör konusunda içine sürüklendiği kabul edilemez manzara, yolsuzluklar ile ilgili olarak bir devlet krizi haline dönen çürümüşlüğün ortaya çıkışı ve Türkiye’nin yıllarca yanlış politikalar izlendiği için devletin içinde bir çetenin etkin noktaya gelmesini anlayışla karşılayan bir devlet yönetiminin, bütün bunların sonucunda ortaya çıkan kriz Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel ilkelerini, temel politikalarını Türkiye’nin ne kadar sahiplenmesi gerektiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.


“Bu işi yönetenlerin hukuki sorumluluklarının saptanması öncelikli iştir” 
Darbe girişimi sonrasında FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik olarak başlatılan soruşturmalara da değinen CHP Eski Genel Başkanı Baykal, “Türkiye bu son krizden dolayı bu malum örgüt ile bağlantılı olanları hemen yakalayalım, etkisizleştirelim, tasfiye edelim, devletin kritik noktalarından uzaklaştıralım humması içerisinde. Elbette bu yapılması gereken bir şey. Ama bunun nasıl yapılması gerektiği konusu, hukukun bu noktadaki konumu fevkalade önemli. Ancak bizim asıl üzerinde durmamız gereken konu, ‘Türkiye buraya nasıl sürüklendi?’ sorusudur. ‘Böyle bir tablo neden Türkiye’de yaşandı? Nedir bunun altında yatanlar?’ sorularını sorgulamadan bir yere gitmek mümkün değil. İki tane ciddi mesele var. Birincisi, Türkiye’de bu noktaya gelmemize yol açanların sorumluluklarının doğru saptanması. Bu konuda iş, ‘O FETÖ’cü, bu FETÖ’cü’ ihbarları ile çözülecek gibi değil. Bu işin kumanda odasında bulunanların, bu işi yönetenlerin, o yönetenler ile ilişki ve irtibat içine girenlerin hukuki ve cezai sorumluluklarının saptanması öncelikli iştir” ifadelerini kullandı. CHP Eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, basın toplantısının ardından programına devam etmek üzere parti binasından ayrıldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim