Deniz Suyu Neden Tuzludur? Bilim İnsanları şaşırtıcı gerçeği açıkladı

Deniz Suyu Neden Tuzludur? Bilim İnsanları şaşırtıcı gerçeği açıkladı

Denizlerin neden tuzlu olduğunu okulda öğrendik ancak bilinen teori hakkında ilginç gerçekler ortaya çıktı. Sil baştan bir teori söz konusu olabilir. Deniz suyunun neden tuzlu olduğunun asıl cevabı ne?

Dünya üzerinde yer alan suların bazıları tatlı bazıları ise tuzludur. Hatta yeraltından çıkan bazı sular da asit içerir ve bazı saf sular içilmese de bazı asitli sular sağlığa çok faydalıdır. Pek çok su çeşidi olsa da bilindiği gibi en fazla su oranı tuzlu sulardır ve deniz ile okyanuslar tuzludur. Bakıldığında okyanus ve denizlerde bulunan tuzluluk oranı yüzde 3,5 olarak ölçüldü. Bu sular ise dünyanın yüzde yetmişini kaplıyor. Eğer deniz suları tuzları tutmuyor olsaydı dünyanın yüzeyi yüz elli metre kalınlıkta tuzla kaplı olacaktı. 

Peki okyanus ve denizler nasıl tuzlu hale geliyor? Yeryüzündeki kayaçlardaki mineraller akarsular aracılığı ile denizlere ve okyanuslara iletiliyor. Bu da deniz ve okyanusların tuzlu bir hale gelmesine neden oluyor. Tabi bu teori çok daha öncesine ait. Bilim insanları bu durum karşısında deniz ve okyanusların neden tuz oranında giderek artış yaşanmadığını ve aynı şekilde devam ettiği sorusuna yanıt aradı.

Tuz nasıl aktarılıyor?

Uzmanların ortaya koyduğu teoriye bakıldığında tuzun yapısı ilk çıkış noktası oldu. Bilindiği gibi tuz iki farklı kimyasal atomdan oluşuyor. Sodyum (Na) ve Klor (Cl)'dan oluşan tuzdaki sodyum akarsulardan denizlere taşınıyor. Bu durum ilk teoriyi kısmen doğruluyor. 

Dünyanın kabuğu ise yerin merkezi arasındaki katmanlardan okyanusa doğru çıkıyor. Okyanustaki klor ile tatlı su kaynaklarından gelen sodyum birleştiğinde ise deniz ve okyanuslara tuz olarak salınım yapıyor. Ancak bu döngünün de neden bu sulardaki tuz oranını gittikçe artırmadığını fazla anlaşılır kılmıyor.

Uzmanlar bu teorilerinde sorunun cevabını ise fazla olan tuzun okyanusun dibine gittiğini ve burada emildiğini öne sürdü. Çözülen tuz çöküyor ve her seferinde eksilip artarak kendi dengesini koruyor.

Türkiye'deki denizlerin tuzluluk oranı nedir?

En tuzlu deniz Akdeniz'in tuzluluk oranı binde otuz sekiz, Ege denizi ise yüzde 33 oranında tuzludur. Ancak Ege denizinin güney kısmında tuzluluk oranı yüzde 37'ye yükseliyor. Marmara denizi ise Karadeniz akıntıları ile beraber kuzey kesimlerde yüzde 23 oranında tuzlu. Ancak güney kesimlerindeki tuz oranı yüzde 36'ya kadar ulaşıyor. Karadeniz ise yüzde 18 oranında tuz barındırıyor.

Kaynak: Sözcü, Bilim Genç Tübitak, Habererk

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.