• BIST 115.180
  • Altın 323,591
  • Dolar 6,1570
  • Euro 6,6908
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 20 °C

Denizli Müftüsü Mehmet Aşık’tan Regaib Kandili Tavsiyeleri

Denizli Müftüsü Mehmet Aşık’tan Regaib Kandili Tavsiyeleri
Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, üç ayların başlaması ve Regaib Kandili nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, yapılacak ibadetlerle ilgili tavsiyelerde...

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, üç ayların başlaması ve Regaib Kandili nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, yapılacak ibadetlerle ilgili tavsiyelerde bulundu.

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, üç ayların başlaması ve 30 Mart'ı 31 Mart'a bağlayan gece kutlanacak olan Regaib Kandili nedeniyle makam odasında bir basın toplantısı düzenledi.

Hayatın anlamlı ve bereketli olması için zamanın kıymetini bilerek, insanın her anını kulluk bilinci içinde yaşaması gerektiğini altını çizen Aşık, böyle önemli gecelerde yapılan duaların geri çevrilmediğini, inananların bu gecelerde bolca dua etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Regaibin kendisine rağbet edilen ve günahlardan arınma gecesi olarak tanımlandığını belirten Aşık, bu gece ve bu aylarda insanların camilere koşması gerektiğini, bolca dua ve ibadet etmeleri, Kuran-ı Kerim okumaları, Peygamber efendimize (S.A.V.) bolca salavat getirilmesi gerektiğini belirtti. Bu gecede bolca, anne-baba, akraba ve arkadaşlarla tebrikleşilmesi gerektiğini belirten Aşık, bu gecede yetimlerin sevindirilmesi, imkanlar dahilinde komşu ve akrabaların ziyaret edilerek ikramlarda bulunulması gerektiğini kaydetti.

Üç ayların önemine dikkat çeken Aşık, "Susuzluktan kurumuş toplar için su ne ise, ibadetsizlikten kurumuş kalpler için de bu gece öyledir. Allah Rasulü (S.A.V.), üç aylardan recep ve Şaban ayına, bu ayların sonuncusu ve tüm senenin sultanı olan Ramazan'a hazırlayıcı olmaları bakımından değer vermiş ve bu aylarda bulunan bir takım geceleri ise özellikle ibadetle geçirmiştir. Recep ayı, içende Regaip ve Miraç gecelerini barındırırken, Şaban ayı Beraat gecesi ile taçlanmaktadır. Böyle zamanların değerini, Allah'ın insalara olan bitip tükenmez rahmetine bağlanmak en doğru yaklaşım olarak görünmektedir. Allah Rasulü'nün (S.A.V.), "Allah'ım, Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır" diye ettiği duanın arkasında da inananların Kuran ikliminin egemen olduğu Ramazan ayına hazırlama arzusu ve insanları dünyevi bağlardan kopararak semavi yüceliklere götüren olayların meydana gelmiş olması yatmaktadır" dedi.

Denizli Müftüsü Mehmet Aşık’tan Regaib Kandili Tavsiyeleri

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim