Deprem Uzmanı İstanbul için korkutan iddiasını açıkladı. Ercan'a göre Depremde etkilenecek 3 ilçe

Deprem Uzmanı İstanbul için korkutan iddiasını açıkladı. Ercan'a göre Depremde etkilenecek 3 ilçe

Büyük Marmara Depremi ile ilgili uzmanlar uyarılarına devam ediyor. Önlem alınmazsa sonuçlar kötü olacak...

İzmir'de yaşanan 6.9'luk depremin ardından gözler İstanbul'a çevrilmişti. Deprem uzmanları konu ile ilgili İstanbul depremine karşı önlem alınması gerektiğini ve yıkımın çok daha büyük olacağını ölümlerin çok daha fazla olacağını vurguluyorlardı.

O günden beri İstanbul üzerine olası bir depremde ne oranda hasar alacağı ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Sabah gazetesinden Ersel Yıldırım'ın haberine göre, Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul'da en riskli iki ilçeyi açıkladı: Bakırköy hattı, Küçükçekmece bölgesi, Beylikdüzü ve Avcılar..

Etkisi Çok Büyük Olacak

Marmara Bölgesi'nde 3 farklı deprem olacağı vurgusunu yapan Ercan, "Marmara Bölgesi'ndeki depremin üç farklı şekilde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Hem Kuzey Marmara özelinde büyüklüğü 6.7 ile 7.0 arasında değişecek üç farklı deprem olacak. Bu depremler aynı anda da olabilir farklı zamanlarda da olabilir. Tıpkı 1999 Gölcük depremi gibi farklı tetiklemelerle sarsıntılar olacak. Depreme hazırlık yapmak için kesinlikle yenileme çalışmaları yapılmalı."

Deprem uzmanı Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Marmara Denizi kıyılarındaki yerleşim yerlerini özellikle uyardı.

Fatih'ten başlayan hatta dikkat çeken deneyimli bilim insanı, deniz kenarındaki Fatih hattındaki eski evlerin güçlendirilmesi gerektiğini söylerken Zeytinburnu, Merter, Sirkeci hattının risk altında olduğunu belirtti.

Beklenen İstanbul depreminde en riskli bölgelerin Marmara kıyılarındaki yerler olduğunu belirten Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, özellikle Bakırköy hattını uyardı. Bakırköy, Ataköy, Florya, Şenlikköy, Yeşilköy, Yeşilyurt hattının deprem bölgesi olduğunu belirten deneyimli deprem uzmanı ayrıca Küçükçekmece ilçesinin de Avcılar ile birlikte en riskli ilçeler olduğunu ifade etti.

Ulusalpost.com - Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz...

İlgili Haberler