Deprem ve Fay Konusunda Uzman İsimlerden Olan Naci Görür İstanbul İçin Feci Bir Kehanette bulundu

Geçtiğimiz gün İstanbul'da hissedilen 3,9 şiddetindeki depremin ardından Profesör Doktor Naci Görür korkutan açıklamayı yaptı. Deprem ve fay uzmanı beklenen büyük İstanbul Depreminin bu koşulda kaç şiddetinde olacağını açıkladı!

Deprem ve Fay Konusunda Uzman İsimlerden Olan Naci Görür İstanbul İçin Feci Bir Kehanette bulundu
Yayınlanma Tarihi : 22 Haziran 2021 18:52

Deprem uzmanı Profesör Doktor Naci Görür ısrarla uyarıyor, Kanal İstanbul projesi büyük tehlike barındırıyor!  Kanal İstanbul projesine karşın muhalefetten sesler yükseliyorken seneler öncesinden ortaya atılan proje 26 Haziran'da temelini atacak. Ancak Bilim Akademisi Üyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Jeoloji Mühendisi olan Prof. Dr. Naci Görür Kanal İstanbul'un sonuçlarını bir bir açıkladı.

Naci Görür, İstanbul'u büyük tehlikeye sokacak olan projenin Marmara Denizinin sonunu getireceğini ve beklenen İstanbul depremini tetikleyeceğini öne sürdü.

Prof. Dr. Naci Görür, herhangi bir ideoloji ya da siyasi görüşten tamamen uzak olarak bilimsel verilerin ortaya koyduğu tehlikeleri paylaştığını dile getirdi. 2011 senesinde "Çılgın Proje" adı ile Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Kanal İstanbul projesinin riskleri hakkında konuşan Görür, kanalın ilk olarak  güzergahı, jeolojik ve geoteknik olarak sorunlu bir zeminde olduğunu belirtti. 

3183564.jpg

Deprem daha şiddetli olacak

Bu noktada Sazlıdere le güney kısımları ve Marmara Denizi'ne yakın bölgelerde deprem riskinin daha da arttığı ortaya konurken, depremde özellikle "S dalgasının" bu noktadan geçerken zemin nedeniyle yavaş geçerek çok fazla yıkıcı olacağı ileri sürüldü. Kanal İstanbul'un kapsamında Marmara Denizi'ne açılan kısımlarda depremin şiddetinin de en az dokuz olacağını açıkladı.

Marmara tamamen yok olacak

Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul projesinin sadece depremi değil denizi de tehdit ettiğini belirtti. Tatlı su ve topraktaki tuz oranında artışa neden olacak olan proje, İstanbul'un verimli arazilerini çöle çevirecek. Görür'ün dikkat çektiği en kritik nokta ise Kanal'ın bir milyar metreküplük harfiyatı nedeniyle beş ila altı sene sürecek ve kazı için her gün 3.8 büyüklüğünde deprem olacağını öne sürdü.  Bunun yanında dünyanın en kirli denizi olan Karadeniz'in 5500 metreküp suyunun ve Avrupa'nın sanayi kirini taşıyan Tuna nehrinin Marmara'ya akarak zaten müsilaj ile mücadele eden Marmara'yı ölümüne yol açacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.