Dev Yatırım bankası Nordea: "Erdoğan Merkez Bankası’nı yönettiği sürece TL’ye yatırım yapmayacağız"

Merkez Bankası başkanının yeniden görevden alınması kararı sonrası Amerikan Doları Yükseliş kaydederken TL Dolar karşısında düşüşte.. Dikkat çeken açıklamalar muhalefetten gelirken bir açıklamada Dünyaca Ünlü Banka Nordea'dan geldi..

Dev Yatırım bankası Nordea: "Erdoğan Merkez Bankası’nı yönettiği sürece TL’ye yatırım yapmayacağız"
Yayınlanma Tarihi : 22 Mart 2021 19:39

Türkiye çok kritik bir dönemden geçiyor. Merkez Bankası başkanının dördüncü kez değiştirilmesi sonrasında Naci Ağbal görevden alındı.

Naci Ağbal göreve geleli yaklaşık 130 gün olmuştu. Faiz artırımı kararı sonrasında dolarda büyük bir düşüş görülmüştü.

Sonrasında ise Naci Ağbal görevden alındı. Bu karara muhalefet oldukça sert sözlerle yüklendi. Ancak dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Yurt gazetesinin internet sitesinde ilginç bir haber yayınlandı. Yayınlanan haberde İsveç merkezli uluslararası yatırım bankası Nordea’nın küresel strateji şefi Andreas Steno Larsen, Twitter’da yaptığı değerlendirmelere yer verildi. Andreas Steno Larsen yaptığı açıklamada “Erdoğan Merkez Bankası’nı yönettiği sürece Türk Lirası’nda hiçbir zaman boğa pozisyonu (iyimser pozisyon) almayacağız” ifadelerini kullandı.. 

Öte yandan Andreas Steno Larsen, Türk Lirası’ndaki çalkantının Amerikan dolarından çok Euro için bir sorun olduğunu da aktardı. Başka yatırım uzmanları da TL’deki sert değer kaybının Euro’lu olumsuz etkileyeceği iddiasında bulunmuştu..