Deva Partisi Lideri Ali Babacan Başkanlık Sistemi itirafıyla olay oldu

Deva Partisi Lideri Ali Babacan Başkanlık Sistemi itirafıyla olay oldu

DEVA Partisi -Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de Özlem Gürses’in sorularını cevapladı!

"KOALİSYON BİTECEK DİYENLER ŞİMDİ İTTİFAKA MECBUR OLDU"
Parlamenter sistem varken Türkiye’de seçim öncesi her parti kendi kimliği ile seçime girerdi. Tek parti ya da koalisyon olurdu. Yeni sitem öyle yanlış oldu ki, seçim öncesi ittifakları mecbur kıldı. “Koalisyon bitecek” diyenler, şimdi ittifaka mecbur oldu. İnsanları yanılttılar o gün. Bana da “anlat” dediler.

"PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI'NA GEÇİLDİĞİNDEN BERİ ÜLKEDE DİKİŞ TUTMUYOR"
“İnsanlar sana güveniyor” beni parti yüzü seçmişler. Siz yanlış yapıyo
rsunuz dedim o dönem. Ben konuşursam insanlar “Hayır”a oy verir dedim. Berbat bir sistem oldu.

Parlamento saf dışı kaldı. Yargı atamaları dahi iktidarın başındaki kişi tarafından belirlenir oldu. Ne zaman ki Cumhurbaşkanlığı forsu ile bir parti logosu yan yana kondu. O günden beri ülke dikiş tutmadı.

"PARTİYİ KURDUK UYARILAR ALDIK"
Milyonları ilgilendiren güzel şeyler yapmanın hissi çok güzel. Bugün de aynı tablodayız, ekonomi kötü, bir korku iklimi var. Bu ülke için bir şeyler yapma umuduyla bu partiyi kurduk. Yine uyarılar geldi “Siz ne yapıyorsunuz” dediler. “Karşınızda devlet gücü var, bunu size karşı kullanırlar” dediler, biz niyetimize güveniyoruz.

"ANA AKIM MEDYA BİZİ GÖRMEZDEN GELİYOR"
Halk ikna olursa bizi destekler. Önemli olan vatandaşımızın bizi tanıması bilmesi. Ne olacak ki her şeyi göze aldığınızda o korku dağılıyor. Tutuklanma
riskinde de bahsettiler. “Git kendi işinle uğraş” dediler ama ülke bu haldeyken içimiz el vermez. Kararı vereli bir yılı geçti, parti kuralı iki ay geçti. Bunların hiçbiri olmadı ne bir tehdit aldık ne başka bir şey. Ama ana akım medya bizi görmezden geliyor. Bundan şikayet edemeyiz. Biz çalışacağız gereğini yapacağız.