Devlet 914 lira yardım yapıyor, kimse bilmiyor! 914 liralık yardımdan faydalanabilmek için ise...

Devlet 914 lira yardım yapıyor, kimse bilmiyor! 914 liralık yardımdan faydalanabilmek için ise...

Devletten ihtiyacı olanlara para yardımı yapılıyor ancak kimsenin uygulamadan haberi yok! Neredeyse bin lira eden yardımdan faydalanabilmek için ne yapmak gerekiyor? İşte devlet yardımının detayları...

Koronavirüs pandemisi nedeniyle ekonomik zorluklar da kendini göstermeye devam ediyor. Bunun için ise devlet çeşitli kişilere yardımlar yapmakta. Devlet yardımından bilinmeyen biri ise tamı tamına 914 lira veriyor!

Yardım kimlere yapılıyor? 

Pandemi nedeniyle devlet ihtiyaç sahiplerine yardım düzenliyor. Bu sene zamlanan ödemelerin detayları hakkında çok az kişi bilgi sahibi. Devlet ise, ne isim altında olursa olsun her çeşitten gelir toplamını esas alarak hanede bulunan kişi başına düşen ortalama aylık gelirinin asgari ücret miktarının üçte ikiden az olması halinde ve aynı zamanda bakım ihtiyacı olan engelli bireylere sosyal yardım sunuyor. 

Nasıl yararlanılabilir?

Başvuruda bulunan kişilere onaylanması halinde 914 lira para yardımı yapan ödenek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ismi ile biliniyor. Başvuru için özürlülük oranının %40 ve üzeri olması gerekiyor. Bu kişilerin Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı gibi herhangi bir kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumuna tabi olmaması ve ihtiyaç durumunun ilgili SYDV'ler ile belgelendiği 18 yaşından büyük olan engellinin yakınlarına verilen yardıma başvuru için e devletten işlem yapılabilir. 

Ödenekten yaralanmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın belirlediği bazı koşulların yerine gelmesi şartı koşuluyor.

Başvuru nereden yapılır?

Başvurularınızı e devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak raporlarınızın tam teşeküllü bir hastaneden alınmış olması önem taşımaktadır. Diğer belgeler de istenilen formata dönüştürülerek e devlette sunulabilmektedir.