Devlet Bahçeli'nin hemşehri stratejisi ters tepti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 23 Haziran’da yenilenecek seçim kapsamında İstanbul’da görevlendirdiği il başkanlarından olan MHP Kastamonu İl Başkanına Yüksel Aydın KASİAD’ın iftarındaki konuşması hemşehrilerinin tepkisine neden oldu.

Fatih ERGİN / YENİÇAĞ 

YSK’nın İstanbul seçimini iptal etmesi ve 23 Haziran’da yenilenmesi kararını vermesinin ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İstanbul’a mitili atacağını belirtmiş ve İstanbul’da 250 binin üzerinde hemşerisi olan 15 ilin MHP İl Başkanları İstanbul’da görevlendirilmişti. Bu illerden biri olan ve İstanbul’da Sivas’tan sonra en çok nüfusa sahip il olarak bilinen Kastamonu’nun MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, önceki akşam İstanbul Ataköy’deki Sheraton Otel’de KASİAD’ın (Kastamonu Sanayici ve İş Adamları Derneği) iftarına katıldı. Aydın’ın burada yaptığı ve 31 Mart’ta Binali Yıldırım’a oy vermeyenlere yönelik çeşitli ithamlar içeren konuşması gerginlik yarattı.

DAVETLİLER MHP İL BAŞKANINA TEPKİ GÖSTERDİ

KASİAD Genel Merkezi’nin İstanbul’da gerçekleştirdiği iftar programında MHP Kastamonu İl Başkanı Yüksel Aydın, kürsüde İstanbul seçimleri üzerine konuşurken, KASKON (Kastamonulular Federasyonu) Başkanı Selami Çelebioğlu’ndan “burası siyaset yeri değil konuşmalarına dikkat et” sesi yükseldi. Aydın ise, “Kastamonu’dan senin gibi birisi daha çıkmaz. İşine bak. Bizim görüşümüz budur. Sen de çık farklı şeyler söyleyeceksen buyur söyle” diyerek cevap verdi. Aydın’ın verdiği bu cevap tansiyonu daha da yükseltti. Salonda bulunanlardan MHP Kastamonu İl Başkanını tepki sesleri yükselirken, birçok davetli salonu terk etti.

“MHP İL BAŞKANI DERNEK ETKİNLİKLERİNDE KONUŞTURULMAMALIDIR”

KASKON Başkanı Selami Çelebioğlu ise, yaşanan gerginlik ile ilgili bir açıklama yaptı. Çelebioğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“11 Mayıs akşamı Kastamonu Sanayici ve İşadamları derneği ( KASİAD ) iftarında yaptığı konuşmada haddini aşan, MHP Kastamonu İl Başkanı Yüksel Aydın isimli şahsa gereken tepki gösterilmiş ve haddi bildirilmiştir. Adı geçen şahısın bundan sonra dernek etkinliklerinde konuşturulmaması etkinliğin selameti açısından doğru bir karar olacaktır. Konuştuğu lafın ne olduğunun farkında olmayanların görevi ne olursa olsun derneklerimizin huzurunu bozmalarına müsaade etmeyelim. Düşüncelerimiz farklı olsa da hepimiz bu vatanın evlatlarıyız. Hiç kimse ama hiç kimse bizlere hakaret içeren ifadeler kullanamaz, kullanmaya kalkana da haddi bildirilir.” dedi.

"KASİAD İFTARINDA SİYASİ NEZAKETSİZLİK"

Yaşanan gerginlik ile ilgili bir açıklamada, KASKON yönetim kurulu üyesi ve Azdavay Federasyonu Başkanı Mehmet Diribaş’tan geldi. Yüksel Aydın’ın konuşmasında kullandığı söylemleri siyasi nezaketsizlik olarak değerlendiren Diribaş, şunları söyledi: İstanbul’da ki Kastamonu Sivil toplum yapımızın saygın kuruluşu KASİAD'ın iftar programında; İstanbul'u ele geçiren, kendilerine oy vermeyen güruh diye (Binali Yıldırıma oy vermeyenlere) hitap eden, PKK'lılıkla eş değer tanımlamalar yapan, MHP Kastamonu İl Başkanı'nı haddini aşmasını, saygın bir kurumumuzun nezih bir davetinde kendi aymazlığını ortaya koymasını, bir Kastamonulu vatansever olarak protesto ediyorum.


Kastamonulular vatanseverdir. Kastamonulular, inançlı, saygın ve mütedeyyin bir toplumdur.
Pavyon fedaisi kılıklı tiplerin ortamımızı bozmasına asla izin vermeyeceğiz. Nezaketi ve daveti dolayısıyla tüm KASİAD ailesine şükranlarımı sunuyorum. Ancak, Kastamonu da ki huzur bozan uygulamaları tartışma konusu olan bir anlayışın, İstanbul'umuzda huzurumuzu bozmasına izin vermeyeceğimizi de bildiririm.” dedi.

Kaynak Yeniçağ:

Benzer Videolar