Devlet Desteği ile 1100 TL Hesapta Başvurular E-Devletten...

Devlet Desteği ile 1100 TL Hesapta Başvurular E-Devletten...

İhtiyacı olan ailelere 1100 TL kadar devlet desteği verilecek. E-devlet üzerinden yapılan başvuru olumlu sonuçlandığında hesaplara bin yüz lira yatacak. Devlet desteğine nasıl başvuru yapılıyor?

Koronavirüs salgını ile beraber başlayan ailelere yönelik destek ödemeleri 2021 senesinde de devam ederken destek ödemelerinde üçüncü süreç başladı. Başvurular E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilirken sorgulama için de yine e-devletten süreç takip edilebiliyor.

Bin yüz lira ödeme yapılıyor

Koronavirüsün 2020 senesinde ortaya çıkması ile gerçekleşen ekonomik sıkıntılar ve karantina süreci zorlu geçti. Ailelere yönelik pandemi yardımı da bin yüz lira olarak ödenmeye başlanmıştı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın ifadelerine göre önceki sosyal destek programının başvuruları da e-devlet sistemi üzerinden yapılmıştı. İhtiyacı olan kişiler SYDV’ler tarafından tespit edildikten sonra iki milyondan fazla eve 1100 lira ödeme yapılmıştı. 

Direkt hesaplara geçecek

Tam kapanma sosyal yardımının ardından şimdi de yardımlarda üçüncü süreç başladı. E-devlet üzerinden yapılan başvurularda ihtiyaç sahiplerine toplamda bin yüz lira kadar para verilecek. Para ise herhangi bir başvuru ya da benzeri bir sürece ihtiyaç duyulmaksızın vatandaşın hesabına yatacak. 

Sorgulama yapmak için destek ödemelerine e-devlet sisteminden ulaşmak gerekiyor. E-devlete T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra açılan ekranda "Pandemi Sosyal Destek Yardımı" yazısı aratılmalı. Açılan ekranda başvuru sonucu kısmında "süreç devam ediyor" ya da "onaylandı" gibi ifadeler ile başvuru süreci takip edilebilir.

Başvuru şartları

Sosyal destekte faz-3 başvuruları e-devlet sisteminden takip edilirken, başvurular hane bazlı yapılacak. Hane içerisinde birden fazla kişi başvuru yaparsa tek kişinin başvurusu değerlendirmeye alınacak. Bunun yanında başvuru yapan kişinin hanesinde daha önceden pandemi destekten faydalanarak 1000 TL’lik nakdi destek almış olan, 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamında kamu işçisi olan, 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamında memur olan, SGK geliri olan, İŞKUR İşsizlik Ödeneği alan veya İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği alanlar faydalanamayacak.

En Yeniler