Devletten her ay 100 liraya yakın elektrik faturası desteği! Başvuruların açıldığı duyuruldu...

Devletten her ay 100 liraya yakın elektrik faturası desteği! Başvuruların açıldığı duyuruldu...

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, elektrik faturası borcunu ödemekte zorlanan yurttaşlara yardım desteğinde bulunacağını duyurdu...

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi olan ailelere düzenli olarak elektrik faturası yardımı yapacağını duyurdu. En az 93 lira ödenecek olan aile yardımına başvurmak için herhangi bir yere gitmenize de gerek yok.

ALO 144 

Başvurularınızı Mernis adresinizin bağlı olduğu kaymakamlık Sosyal Yardım Hizmetler Müdürlüğüne birimlerine giderek yapabiliyorsunuz ancak hiç evden dışarı çıkmadan da yardım talebinde bulunabiliyorsunuz.

ALO 144'ü arayarak elektrik faturanızı ödeyemediğinizi beyan edebilirsiniz. Gerekli koşulları sağlamanız durumunda elektrik faturanızda tam 93 liraya kadar yardım alabiliyorsunuz. Örneğin, faturanız 95 lira geldi bunun 93 lirası Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılandığı için siz sadece 2 lira elektrik faturası ödemesi yapıyorsunuz.

Elbette yapılacak yardımlarda bir de kota mevcut.  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada;

  • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh,
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh,
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanır duyurusu yapıldı.

Desteği Kimler Alabilir

Bu desteği alabilmek için sağlamanız gereken tek koşul bu değil elbette. 3294 ve 2022 sayılı ilgili kanun kapsamınca yardıma muhtaç halde olmanız ve bunu kanıtlayabilir nitelikte olmanız gerekiyor. Başvuru yapabilecek olanlar sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları değil. Herhangi bir suretle ülkeye kabul edilmiş ve yardıma muhtaç olan herkese bu yardımların yapılacağı bilgisi de verildi.

İlgili Haberler